Suchość pochwy (dyspaurenia) - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Suchość pochwy (dyspaurenia)

Ta kobieca dolegliwość nie dotyczy jedynie kobiet po menopauzie, coraz częściej dotyka one także młode kobiety. Problem suchości pochwy potrafi uprzykrzyć życie codzienne, jak i seksualne. Sprawdź, czy problem nie dotyczy także Ciebie.

Suchość pochwy (dyspaurenia)

Problem ten dotyka coraz większą liczbę kobiet… mowa o suchości pochwy. Oprócz dyskomfortu fizycznego pojawia się dyskomfort psychiczny, w efekcie mogą one bardzo utrudniać życie seksualne. Jednak jest to problem, który można rozwiązać.

Suchość pochwy (dyspareunia), to kobieca dolegliwość o podłożu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Mówiąc wprost i najogólniej prowodyrem całego zamieszania są hormony, które w różnych etapach życia kobiecego mogą płatać różne figle. Niestety, problem ten ujawnia się najczęściej w momencie kontaktu fizycznego partnerów. Staje się on krępujący dla kobiety i frustrujący dla mężczyzny.

Od czego zależy wilgotność pochwy?

W każdym  prawidłowo funkcjonującym organizmie zachodzi mnóstwo reakcji. W przypadku wzrostu poziomu podniecenia seksualnego reakcja wygląda tak, że mózg wysyła do pochwy sygnały w wyniku, których zaczyna się zwiększone wydzielanie przez pochwę śluzu. Śluz jest niezbędny, ponieważ dzięki niemu zbliżenie fizyczne jest możliwe i bezbolesne. Za proces wydzielania śluzu odpowiedzialny jest żeński hormon estrogen. Zaburzona gospodarka estrogenu w organizmie jest bezpośrednim źródłem suchości pochwy.

Obniżony poziom estrogenu może występować:

Pod koniec cyklu miesiączkowego. Pod koniec miesiączki maleje poziom estrogenu a wzrasta poziom progestagenu. Odpowiednio dobrane leki przez lekarza ginekologa pozwolą na wyregulowanie właściwego poziomu hormonów.

W wyniku przemęczenia: Silne zmęczenie, duży stres, osłabienie po chorobie.

Po porodzie. W czasie trwania ciąży poziom estrogenu jest podwyższony a co za tym idzie odczuwalny poziom nawilżenia pochwy może być wyższy niż przed ciążą.

Podczas przyjmowania leków. Stosowanie leków na rozmaite dolegliwości mogą powodować różnego rodzaju skutki uboczne w tym m.in. suchość pochwy. Do grupy takich leków należą: leki na mięśniaki, zwalczające nietrzymanie moczu, antyhistaminowe - stosowane na alergie, źle dobrane pigułki antykoncepcyjne (zawierające progestagen), a także wkładki hormonalne.

Zaburzenia flory bakteryjnej: Nieprawidłowa higiena intymna - stosowanie nieodpowiednich środków do mycia, kąpiele w wysuszających solach, irygacje.

W okresie menopauzy jajniki nie produkują już tyle estrogenu, co dawniej. Tkanki pochwy zaczynają wydzielać coraz mniej śluzu. Rozwiązaniem na tę dolegliwość  może być hormonalna terapia zastępcza. Wpływa ona na poziom estrogenu we krwi. Alternatywą dla przeciwniczek HTZ są globulki estrogenowe. Umieszcza się je w pochwie. Dzięki nim poprawia się nasz codzienny komfort z życia i odczuwamy radość z seksu. Mogą je stosować także kobiety, które z przyczyn zdrowotnych nie powinny decydować się na HTZ.

Stany zapalne. Wszelakie podrażnienia, czy grzybice są odpowiedzialne za nieprawidłowe nawilżenie przez co współżycie staje się praktycznie niemożliwe i niezalecane. Odpowiednie leki szybko uporają się z problemem, jednak wizyta u ginekologa jest konieczna w takim przypadku.

Inne przyczyny. Oprócz podłoża fizycznego suchość pochwy niekiedy może wynikać na tle psychicznym. Zaliczyć do niego należy: zahamowania seksualne oraz brak podniecenia. W takim wypadku pomoc ginekologa jest zbędna. Ważniejsza jest konsultacja problemu z psychologiem lub seksuologiem, który pomoże znaleźć sedno problemu o podłożu psychicznym.

Jak zaradzić problemowi?

Złe nawilżenie może utrudnić człowiekowi normalne funkcjonowanie i uprzykrzyć życie codzienne, nie mówiąc już nic o współżyciu. U kobiet brak nawilżenia może objawiać się poprzez pieczenie a nawet ból przy poruszaniu. Nie wolno lekceważyć takich dolegliwości. Należy o nich niezwłocznie poinformować lekarza, który zaradzi problemowi poprzez zastosowanie odpowiedniej kuracji hormonalnej. Problem może zostać złagodzony poprzez nawilżające przedsionek pochwy żele (dostępne w aptekach, bez recepty), odpowiednie, płyny do higieny intymnej, czy też chusteczki nawilżające do stosowania w ciągu dnia.

Najnowsze komentarze

  • 217.99.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Polecam emulsje z kwasem hialuronowym, to teraz najlepsze rozwiązanie. W tej co stosuje dodatkowo jest tez delikatna substancja antysepyczna, pantenol, gliceryna, kwas mlekowy - przez to wspaniale nawilża ale też leczy i regeneruje i dopiero takie rozwiązanie pomaga pozbyć sie dyskomfortowej suchości . Ja stosuje emulsje Mucovagin bardzo skuteczna [wymoderowano]
  • Awatar użytkownika Zozolek2
    Zozolek2Ikona zgłaszania komentarza
    Gabinet Ginekologi Estetycznej : Moja Estetyka na ulicy Litewskiej w Rzeszowie to miejsce gdzie pomogli mi właśnie z problemem suchości. Rewitalizacja okolic intymnych zaproponowana po pierwszej wizycie okazała się strzałem w dziesiątkę.
  • 217.153.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    ja uważam że najlepszy jest żel Astroglide mi pomógł w 100% pozbyłam sie problemu polecam! najtaniej można go zakupić na astroglide.biz.pl