"Skóra do skóry", czyli Światowy Dzień Kangurowania - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

"Skóra do skóry", czyli Światowy Dzień Kangurowania

"Skóra do skóry", czyli Światowy Dzień Kangurowania

Autor zdjęcia/źródło: Światowy dzień kangurowania, Pixabay Public domain CC0

Czym jest kangurowanie? To nieprzerwany kontakt mamy z dzieckiem "skóra do skóry" przez co najmniej dwie godziny po porodzie. Kangurować mogą nie tylko rodzice z dziećmi urodzonymi w terminie, ale także z wcześniakami oraz dziećmi urodzonymi przez cesarskie cięcie. 15 maja obchodzony jest Światowy Dzień Kangurowania.

Bliskość pomiedzy rodzicem a noworodkiem wydaje się być czymś naturalnym. W 2003 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała zalecenia do oficjalnej praktyki medycznej "skóra do skóry", a od 2011 ustanowiła 15 maja Światowym Dniem Kangurowania. Praktyka ta powinna być stosowana we wszystkich szpitalach. Według niej matka ma prawo do kontaku ze swoim nowonarodzonym dzieckiem przez co najmniej dwie godziny po porodzie. Może je przytulać i karmić, a pozostałe czynności poporodowe, jak odcinanie pępowiny, ważenie i mierzenie mogą zostać przeprowadzone później. 

Co daje kangurowanie?

Przed 2003 rokiem z praktyką kangurowania można było spotkać się już w latach 70-tych XX wieku. W 1979 r. kolumbijski profesor neonatologii dr Edgar Rey Sanabria, zadecydował, że część wcześniaków, dla których zabrakło inkubatorów w szpitalu w Bogocie, zostanie po porodzie przy swoich mamach. Dzięki kangurowaniu o połowę spadła śmiertelność wśród tych wcześniaków a pozostałe szybciej wróciły do zdrowia.

Według specjalistów podczas pierwszych, najważniejszych minut po porodzie, dzięki kontaktowi "skóra do skóry" u noworodka następuje:

wyrównanie temperatury ciała

oddechu

rytmu serca

zaś pomiędzy dzieckiem a rodzicem wymienia się flora bakteryjna


Poza tym kangurowanie:

  • pozwala na budowanie więzi między dzieckiem a rodzicem,
  • zapewnia noworodkowi poczucie bezpieczeństwa,
  • uspokaja dziecko i obniża stres związany z porodem,
  • minimalizuje poziom stresu związany z oderwaniem od matki dzieci urodzonych przedwcześnie, które muszą przebywać w inkubatorze.

Jak jest w praktyce?

Zgodnie z raportem NIK z 2016 roku tylko 11% Polek kangurowało swoje dzieci przez 2 godziny po porodzie.

Niestety, prawo matek do kangurowania po porodzie nie jest przestrzegane w większości polskich szpitali. Dlatego Światowy Dzień Kangurowania jest w naszym kraju jednocześnie pierwszym dniem ogólnopolskiej kampanii "Rodzice Kangury", której zadaniem jest promowanie idei kangurowania, szerzenie świadomości o wielkim znaczeniu kontaktu "skóra do skóry" oraz późniejszym "rodzicielstwie bliskości" oraz szeroko pojętym budowaniu więzi z dzieckiem.


ZOBACZ TAKŻE:
Naturalna bliskość, czyli jak działa kangurowanie?


Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    Bardzo ważny jest taki kontakt....