Rozszerzanie diety niemowlaka - jakie dolegliwości mogą pojawić się po zmianach w dziecięcym menu - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Rozszerzanie diety niemowlaka - jakie dolegliwości mogą pojawić się po zmianach w dziecięcym menu

Rozszerzanie diety niemowlaka - jakie dolegliwości mogą pojawić się po zmianach w dziecięcym menu

Rozszerzanie diety niemowlaka to kolejny ważny etap w jego życiu. Do menu wchodzą nieznane dotąd smaki i konsystencje. Maluszek, przyzwyczajony do mleka mamy, może niechętnie sięgać po nowe produkty. Dodatkowo przy wprowadzaniu pierwszych posiłków mogą pojawić się dolegliwości. Sprawdź, jak pomóc dziecku.

Rozszerzanie diety niemowlaka jest konieczne, ponieważ po pierwszym półroczu jego życia wyczerpują się zapasy żelaza zgromadzone w życiu płodowym. Po 6. miesiącu życia dziecka samo mleko mamy nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na żelazo i inne składniki odżywcze oraz zapewnić odpowiedniej liczby kalorii szybko rozwijającemu się maluszkowi. Dlatego zaleca się rozpoczęcie rozszerzania diety niemowlaka nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Ponieważ brzuszek dziecka wciąż dojrzewa, przy wprowadzaniu nowych posiłków mogą pojawić się pewne dolegliwości.

Rozszerzanie diety niemowlaka - kliknij i dowiedz się więcej.

Rozszerzanie diety niemowlaka – wyzwania

Maluszek uwielbia mleko mamy. Ma ono delikatny smak i przyjazną konsystencję. Przyzwyczajone do regularnego karmienia piersią niemowlę może wykazać niechęć, gdy zaczniesz serwować mu „pierwszą łyżeczkę” z dziecięcym posiłkiem. Nie zniechęcaj się. Eksperci ds. żywienia zalecają podawanie dziecku jednego produktu nawet 7 i więcej razy. To sposób na oswojenie maluszka z nową propozycją w jego menu.

Problemy trawienne małego brzuszka

Ponieważ mleko mamy jest delikatne i do tej pory stanowiło wyłączny posiłek w menu dziecka, gdy przyjdzie czas na pierwsze warzywa, owoce, kasze lub mięsko – mogą pojawić się dolegliwości trawienne. W trakcie rozszerzania diety niektóre maluszki borykają się z zaparciami. Ponieważ konsystencja i skład posiłków się zmieniły, niemowlę może mieć problem ze zrobieniem kupki. W takiej sytuacji należy zadbać o podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów – najlepiej niskozmineralizowanej wody. Bardzo ważne jest także regularne przystawianie do piersi, a przy wprowadzaniu  nowych pokarmów - podawanie porcji o odpowiedniej wielkości.

U niektórych dzieci przy rozszerzaniu diety może wystąpić biegunka. Z reguły jest to niepokojący objaw, który może świadczyć o alergii pokarmowej na dany składnik diety. Dlatego wprowadzając nowe posiłki do diety dziecka zacznij od jednego składnika, najlepiej delikatnego warzywa i  przez kilka dni podawania obserwuj reakcję dziecka. Jeśli wystąpią niepokojące objawy – zgłoś się do lekarza.

Harmonogram podawania nowych posiłków w pierwszym tygodniu:

  • rano – karmienie piersią
  • przed południem – karmienie piersią
  • po południu – wprowadź pierwsze warzywo do diety maluszka (np. marchewkę)
  • wieczorem – karmienie piersią
  • przed snem lub w nocy – karmienie piersią

Pomocny w rozszerzaniu diety niemowlaka jest schemat opracowany przez ekspertów. Znajdziesz w nim orientacyjną wielkość porcji, którą należy podawać dziecku oraz przykładowe pokarmy, które warto wprowadzać do menu dziecka na danym etapie życia.