Rozszerzanie diety niemowlaka a alergia pokarmowa - co warto wiedzieć? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Rozszerzanie diety niemowlaka a alergia pokarmowa - co warto wiedzieć?

Rozszerzanie diety niemowlaka a alergia pokarmowa - co warto wiedzieć?

Rozszerzanie diety niemowlaka, który cierpi na alergię pokarmową, to podwójne wyzwanie dla rodziców. Wprowadzanie nowych posiłków do diety dziecka należy robić z uwzględnieniem wyjątkowych potrzeb maluszka, ale także mając na uwadze uczulenie na wybrany składnik pokarmu. Jak poradzić sobie w tej sytuacji i na co zwrócić uwagę, gdy komponujemy jadłospis małego alergika?

Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka?

Dziecko może przejawiać gotowość do wprowadzania nowych posiłków poprzez wkładanie do buzi rączek i innych przedmiotów, czy poprzez wykazywanie zainteresowania jedzeniem dla dorosłych. Jeśli nie masz pewności, czy to właściwy moment na rozszerzanie diety, posiłkuj się schematem żywienia niemowląt. Aktualne wytyczne z 2016 roku mówią o wprowadzaniu nowych posiłków nie wcześniej niż przed 17. i nie później niż po 26. tygodniu życia dziecka.

Rozszerzanie diety niemowlaka - dowiedz się więcej w serwisie bebiklub.pl.

Co to jest alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na składnik, który znajduje się w pożywieniu. Szacunkowo problem alergii pokarmowej dotyka około 6 – 8% dzieci w 1. roku życia. Produktem najczęściej uczulającym niemowlęta i małe dzieci jest mleko krowie, a konkretnie białko znajdujące się w nim. Objawy alergii pokarmowej ujawniają się około 2.-3. miesiąca życia lub właśnie w momencie rozszerzania diety.

Jak rozszerzać dietę alergika?

Gdy u twojego dziecka zostanie potwierdzona alergia pokarmowa, konieczne jest wdrożenie specjalnej diety eliminacyjnej. Jeśli karmisz maluszka piersią, ze swojego jadłospisu powinnaś wyeliminować składnik uczulający dziecko. Gdy jesteście na etapie rozszerzania diety, nie wprowadzaj do menu maluszka produktu, na który dziecko ma alergię. W obu przypadkach do diety należy wprowadzić produkt o podobnej wartości odżywczej do tego, który wykluczacie z diety. W tym wypadku konieczna może okazać się konsultacja z wykwalifikowanym dietetykiem, który rozpisze prawidłowy jadłospis.

Rozszerzanie diety niemowlaka z alergią pokarmową – krok po kroku

  1. Rozszerzanie diety niemowlaka zacznij od warzyw – to pomoże kształtować dobre nawyki żywieniowe. Wprowadzaj je pojedynczo, powtarzając nowy smak około 7 i więcej razy. Podawaj łagodne i delikatne warzywa o papkowatej konsystencji. Kupuj warzywa ze sprawdzonych źródeł, najlepiej z ekologicznych upraw. Małemu dziecku, zwłaszcza alergikowi, nie podawaj nowalijek. Obserwuj reakcję dziecka na wprowadzane warzywo.
  2. Po 2 tygodniach od wprowadzenia warzyw możesz podawać delikatne owoce. Podawaj także warzywa. Pamiętaj, aby konsystencja serwowanych posiłków była dostosowana do wieku maluszka. Obserwuj reakcję dziecka na nowy produkt. Karmiąc dziecko używaj twardej łyżeczki przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci.
  3. Gdy maluszek oswoi się ze smakiem warzyw i owoców i nie wystąpią u niego niepożądane reakcje, możesz podawać dziecku kaszki. Wybieraj te glutenowe i bezglutenowe. Zgodnie z aktualnymi doniesieniami w zapobieganiu celiakii nie ma znaczenia moment wprowadzania glutenu, pod warunkiem, że podasz go dziecku nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia i przed ukończeniem 1. roku życia.
  4. Kontynuuj podawanie warzyw i owoców – możesz rozszerzyć paletę smaków. Zawsze patrz na reakcję maluszka. Gdy coś zacznie cię zaniepokoić – skontaktuj się z lekarzem.
  5. W kolejnym kroku, po 7. miesiącu życia, możesz wprowadzać mięsa i ryby. Produkty wprowadzaj pojedynczo obserwując reakcję.

Pamiętaj, aby nie wprowadzać do diety dziecka produktu, na który maluszek jest uczulony. Ponieważ dzieci często „wyrastają” z alergii, co 6-12 miesięcy możesz sprawdzić, czy alergia dalej występuje – w tej sprawie skonsultuj się z lekarzem.