Pylenie drzew – kalendarz 2016 i ważne informacje! - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Pylenie drzew – kalendarz 2016 i ważne informacje!

Wiosna to piękna pora roku, ale nie dla alergików, którzy wyczuleni są na pylenie drzew. Kalendarz 2016 przedstawia najbardziej uciążliwe alergeny. Prześledź z nami miesiąc po miesiącu nasilenie stężenia pyłków drzew.


Pylenie drzew – kiedy się zaczyna?

Rośliny zaczynają pylić, gdy temperatura powietrza jest dla danego rodzaju drzewa odpowiednia. Także w wyjątkowo ciepłym styczniu może już zacząć się pylenie, np. leszczyny. Początek jej kwitnienia jest uznawany za początek botanicznego przedwiośnia. Okres pylenia leszczyny przypada na styczeń, luty, marzec i nawet pierwszą połowę kwietnia.

Pylenie drzew – a co pyli w lutym?

To nadal okres pylenia leszczyny, ale także sprzyjający czas dla olchy. Olsza charakteryzuje się dużym stężeniem pyłku przez co objawy alergików w tym czasie mogą się znacząco nasilać. Co prawdo to drzewo rzadko jest sadzone w miastach, ale często osiedla mieszkaniowe występują na terenach jej naturalnego występowania. W lutym pyli też cis, którego spotkamy głównie w parkach. Zwykle uczulenie na wymienione w tym akapicie drzewa nasila się w słoneczne dni i słabnie po deszczu.

Pylenie drzew – co pyli w marcu?

Rok rocznie w marcu w Polsce odnotowuje się najwyższe stężenie pyłków olszy. W tym samym czasie zaczynają pylić topole i wierzby. Pyłki wierzby są przenoszone zarówno przez wiatr, jak i przez owady. Pyłek wierzby ma jednak niewielkie znaczenie w wywołaniu objawów alergicznych w przeciwieństwie do leszczyny i olszy.

Pylenie drzew – co pyli w kwietniu?

Zdj. pixabay.com

W kwietniu rozpoczyna się pylenie brzozy. W powietrzu dominują znacząco pyłki tego drzewa. Najpóźniej brzoza zaczyna pylić w okolicach 19-22 kwietnia. Osoby uczulone na te pyłki czeka katar, kichanie, świąd nosa i oczu oraz niedrożność nosa nawet przy najmniejszym stężeniu. W kwietniu pylą także intensywnie: topola, grab, jesion i wierzba.

Pylenie drzew – co pyli w maju?

Dalej mamy do czynienia z utrzymywaniem się pylenia brzozy, ale zaczynają pylić także dęby. Przez cały miesiąc w powietrzu utrzymują się pyłki tych drzew. Dodatkowo mamy do czynienia z alergenami pyłku buka, wierzby, sosny i świerku. W tym miesiącu też zaczynają też intensywnie pylić trawy…

Kalendarz pyleń drzew 2016 - POMOCNY DLA ALERGIKÓW! >>

Alergia na trawy - objawy. SPRAWDZONE LECZENIE! >>

Najnowsze komentarze