Opublikowany przez: ULA Źródło artykułu: dr Anne Deans 2006-05-09 11:37:00
Tydzień 23
Ja: Mój brzuch się powiększa, co powoduje zgagę i niestrawność. Aby pozbyć się tych dolegliwości jem codziennie kilka niewielkich posiłków, a po jedzeniu spaceruję.
Moje Maleństwo: Ma 21 tygodni, mierzy około 22 cm i waży około 450 gram. Jego ciało z każdym dniem nabiera właściwych proporcji. Teraz słyszy jeszcze wyraźniej i potrafi odróżnić dźwięki pochodzące z mojego ciała od tych dochodzących z zewnątrz.
Tydzień 24
Ja: Idę na kolejne badanie. Rozpoczynam ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy.
Moje Maleństwo: Ma 22 tygodnie, mierzy około 21 cm i waży około 540 gram. Jego organizm zaczyna produkować białe krwinki zwalczające infekcje. Jego płuca są już na tyle rozwinięte, że jest ono w stanie przetrwać na oddziale intensywnej opieki nad noworodkami.
Tydzień 25
Ja: Coraz większy i cięższy brzuch sprawia, że odczuwam bóle kręgosłupa i pleców. Dużo szybciej też łapię zadyszkę. To dobry moment, aby zapisać się na kurs dla przyszłych rodziców.
Moje Maleństwo: Ma 23 tygodnie, mierzy około 22 cm i waży około 700 gram. Potrafi już chwytać stópki i zaciskać dłonie w piąstki. Jego nozdrza zaczynają się otwierać. Głęboko w dziąsłach pojawiają się już zawiązki zębów stałych.
Tydzień 26
Ja: Na brzuchu i piersiach zaczęły pojawiać się rozstępy.
Moje Maleństwo: Ma 24 tygodnie, mierzy około 23 cm i waży około 910 gram. Zaczyna już odbierać bodźce dotykowe. Potrafi wdychać i wydychać, a jego oczy są już całkowicie ukształtowane. Reaguje na dźwięki przyspieszonym tętnem. Czasami nawet porusza się w rytm muzyki!
Tydzień 27
Ja: Mój brzuch jest już wyraźnie zarysowany. Czuję się spokojniejsza i radośniejsza.
Moje Maleństwo: Ma 25 tygodni, mierzy około 24 cm i waży już ponad 1 kilogram. Staje się coraz bardziej pulchne i okrąglejsze. Do jego ulubionych zajęć należy ssanie kciuka, które wzmacnia mięśnie twarzy i działa uspokajająco. Ma już w pełni uformowane kubki smakowe. Jego powieki zaczynają się rozchylać. Niektórzy lekarze twierdzą, żę reaguje już nawet na światło!
SPRAWDŹ TAKŻE:
Pielęgnacja, odżywianie i ćwiczenia w szóstym miesiącu ciąży
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.