Program „Maluch plus” 2017 - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Program „Maluch plus” 2017

Program „Maluch plus” 2017

Autor zdjęcia/źródło: Program "Maluch plus" 2017@ teksomolika / Freepik

Podejmowanie działań prowadzących do zwiększenia liczby instytucji i miejsc opieki dla dzieci do lat 3 to jedno z bardziej priorytetowych zadań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Program „Maluch plus" 2017 ma wspierać te działania, a nowością w tym roku jest możliwość ubiegania się o dotację podmiotów niegminnych na tworzenie nowych miejsc opieki.

Rząd zamierza przeznaczyć w 2017 roku na program Maluch Plus pół miliarda złotych. Skorzystają z niego dzieci, które nie skończyły trzeciego roku życia. Zakłada on  utworzenie około 12 tysięcy nowych żłobków i klubów dla dzieci do trzeciego roku życia w całej Polsce i dofinansowanie ponad 40 tysięcy tych, które już działają.  Żłobek czy klubik to często dla rodziców jedyny ratunek, gdy muszą pracować i na opiekunki ich nie stać, a nie mogą liczyć na pomoc w opiece nad dzieckiem na swoich rodziców. Jednym z pierwszych żłobków, które powstały w ramach programu, był miejski żłobek w Stalowej Woli. Rząd przeznaczył na niego 4,5 miliona złotych. Jak stwierdziła Minister Rafalska, okazało się, porównując listopad roku 2016 do roku 2015, że urodziło się w nim ponad 2 tys. dzieci więcej i Pani minister ma nadzieję, że będzie to trwały efekt, jaki przyniesie ten program.

Otwarty konkurs ofert na finansowe wspieranie zadań programu „Maluch plus” 2017

Ministerstwo ogłosiło konkurs, na który przeznaczyło 151 mln złotych.  Na  dofinansowanie można będzie otrzymać nawet do 80 proc. kosztów projektu. Teraz będzie można ubiegać się o dofinansowanie do tworzenia nowych miejsc opieki. Dotychczas wspierane były tylko funkcjonujące już miejsca.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Program skierowany jest do gmin, osób fizycznych, osób prawnych (w tym uczelni) i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej. Dotacje można otrzymać na utrzymanie miejsc opieki utworzonych przez gminy, w których brał udział program „Maluch plus” jak i miejsc niegminnych, jednak pod warunkiem, że opłaty ponoszone przez rodziców będą pomniejszone o kwotę przyznanej dotacji. Pieniądze można również otrzymać na utworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci studentów, doktorantów i osób zatrudnionych przez uczelnię lub wykonujących pracę na jej rzecz pod warunkiem pomniejszenia opłaty ponoszonej przez rodziców o kwotę przyznanej dotacji. Nowością są też środki na utworzenie nowych miejsc opieki i zapewnienie ich funkcjonowania na tych samych zasadach co pozostałe, czyli pod warunkiem pomniejszenia opłaty ponoszonej przez rodziców o kwotę przyznanej dotacji. Do programu należało się zgłosić wypełniając odpowiedni formularz i wysyłając go do 9 grudnia 2016 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Ulga prorodzinna, a świadczenie z programu „500 plus”>>

Co zdrożeje a co podreperuje rodzinny budżet 2017?>>

 



Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    oooo popieram taki program, jak najbardziej jest on potrzebny!