Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-09-22 11:18:37
Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne
W pochwie bytują różnorodne bakterie, które tworzą barierę ochronną przed różnego rodzaju patogenami. Aż 95% składu flory bakteryjnej pochwy to bakterie kwasu mlekowego, które zapewniają kwaśne pH. Pozostała ilość to tzw. bakterie patogenne, które mogą powodować infekcje. Jakiekolwiek zaburzenie tej równowagi sprzyja namnażaniu patogenów, wywołujących zakażenia bakteryjne. Środowisko pochwy staje się wówczas przyjazne dla naturalne bytujących tam drożdżaków, których liczba wzrasta, co powoduje grzybicę narządów intymnych.
Równowaga flory bakteryjnej pochwy łatwo ulega zaburzeniom, a najbardziej szkodliwe są dla niej antybiotyki. Leki te zabijają nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także bakterie kwasu mlekowego. Negatywnie na florę bakteryjną wpływają też urazy mechaniczne i podrażnienia wywołane środkami plemnikobójczymi czy kosmetykami. Niedostateczna lub nadmierna higiena również może zaburzyć delikatną równowagę flory bakteryjnej.
Problemy z infekcjami intymnymi szczególnie dokuczają kobietom po menopauzie, ciężarnym i karmiącym piersią, ponieważ wówczas dochodzi do wahań hormonów, co ma bezpośredni wpływ na bakterie bytujące w pochwie.
Zaburzeń równowagi flory bakteryjnej można uniknąć pamiętając o profilaktyce. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę i stosować wyłącznie delikatne preparaty przeznaczone do pielęgnacji miejsc intymnych. W trakcie i po antybiotykoterapii należy stosować specjalne probiotyki, które zapobiegają kolonizacji pochwy przez patogeny. Więcej informacji na temat profilaktyki można znaleźć na stronie www.lactovaginal.pl.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.