Kwestia porodów od początku pandemii COVID-19 budziła spore emocje – zwłaszcza wśród przyszłych mam, które pozbawiono wsparcia najbliższych w tak ważnych i trudnych chwilach. Ciężki do zniesienia jest również zakaz odwiedzin w szpitalach ginekologiczno-położniczych, przez co wieżo upieczone mamy i noworodki są pozbawione bezpośredniego kontaktu z najbliższymi.
Jeszcze w maju konsultanci medyczni w dziedzinie położnictwa, ginekologii i perinatologii wydali nowe zalecenia i wytyczne odnośnie porodów rodzinnych, które t dopuszczały możliwość wspólnego rodzenia.
Ale decyzję o możliwości porodu w formie rodzinnej pozostawiono nadal kierownikom placówek. Wymagano również, aby osoba towarzysząca miała aktualny wynik testu PCR na COVID 19 - nie starszy jednak niż 5 dni przed porodem.
Porody rodzinne bez testu na COVID 19
W związku z tym nastąpiła decyzjaPrezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, który zarządzeniem nr 104/2020/DSOZ z 8 lipca 2020 r. zmienia zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i umożliwił przekazanie świadczeniodawcom dodatkowych środków finansowych na udzielanie świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym.
Środki te powinny być wykorzystane na zorganizowanie i zapewnienie pacjentom świadczeń medycznych w bezpiecznych warunkach - m.in. na środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu.
Jak czytamy na stronie NFZ: „nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie świadczeniodawców wykonania testu PCR w kierunku COVID-19 przez osoby towarzyszące, na 5 dni przed porodem. Poród jest - co do zasady - zdarzeniem nieplanowanym.”.
Jeśli kierownik placówki odmówi osobie towarzyszącej możliwości uczestniczenia w porodzie rodzinnym z powodu braku wyniku testu na COVID-19, zdarzenie to można zgłosić do Rzecznika Praw Pacjenta lub Wojewódzkich Oddziałów NFZ.
Nie zmieniły się jednak pozostałe wytyczne odnośnie porodów rodzinnych, dlatego też:
- niezbędne jest, aby osoba towarzyszące podczas całego pobyty w szpitalu nosiła rękawiczki i maseczki, ewentualnie strój umożliwiający ochronę epidemiologiczną,
- rodząca w towarzystwie osoby powinna przebywać w oddzielnej, indywidualnej sali, z oddzielnym węzłem sanitarnym,
- osoba towarzysząca może zostać wpuszczona w momencie rozpoczętego porodu, a sale powinna opuścić najpóźniej 2 godz. po porodzie,
- z tej opcji porodu nie mogą korzystać osoby poddane kwarantannie lub izolacji.
CZYTAJ TEŻ:>> Wycofano ze sprzedaży produkty w puszkach znajej marki! SPRAWDŹ!