Wszystko się zmieniło
Kiedy to my byłyśmy dziećmi, a więc kilkanaście lat temu, pokarm kobiecy uważany był za niepełnowartościowy. Dlatego przed karmieniem podawano dziecku wodę z glukozą, a między karmieniami niemowlę piło herbatki z rumianku, koperku, które czasami były nawet lekko osłodzone. A kiedy bobas skończył pierwszy miesiąc życia, wiele mam wprowadziło już do jego diety soki owocowe. Dopiero kiedy przeprowadzono dokładne badania, okazało się, że mleko matki jest o wiele bardziej wartościowe i cenne od mleka modyfikowanego. Wcześniejsze postępowanie było po prostu błędne.
Woda dla dzieci karmionych mlekiem matki
Ministerstwo Zdrowia:
Noworodkom karmionym piersią nie należy podawać do picia wody, roztworu glukozy, ani dokarmiać ich sztucznym mlekiem początkowym, jeśli nie wynika to ze wskazań medycznych.
WHO
Exclusive breastfeeding – that is the infant only receives breast milk without any additional food or drink, not even water.
Wyłączne karmienie piersią – niemowlę otrzymuje jedynie mleko z piersi bez dodatkowego pokarmu oraz bez dodatkowego picia, w tym również nie otrzymuje wody.
Recommended Breastfeeding Practices AAP (Zalecane metody karmienia piersią)
Do not give water, juice, or solids in the first 6 months.
Nie podawaj dziecku wody, soków ani pokarmów stałych przez pierwsze 6 miesięcy życia.
Jak widzicie, dzieci karmione mlekiem matki, nie powinny być przepajane wodą, ani sokami przez pierwsze 6 miesięcy życia.
Nie powinno się, ale może można?
Nie powinno przepajać się dzieci karmionych mlekiem mamy do 6 miesiąca, ale mama, teściowa i kilka jeszcze innych, nieco starszych osób uważa, że nic się przecież nie stanie, jak 2 razy dziennie dziecko wypije trochę wody. Picie wody może zaszkodzić?
Zanim jednak posłuchasz rad innych i będziesz przepajała niemowlę powinnaś wiedzieć, że:
- Możesz spowodować zmniejszenie łaknienia u dziecka.
- Zbyt duża ilość wody w organizmie niemowlaka, może prowadzić do zaburzenia jego gospodarki mineralnej.
- Podawanie niemowlakowi, wody przed 6 miesiącem życia może doprowadzić do zaburzenia procesu karmienia piersią.
- Na skutek zaburzenia procesu ssania, może zmniejszyć się ilość mleka w Twoich piersiach.
W jaki sposób wprowadzić wodę po 6 miesiącu życia?
Pamiętajcie, nic na siłę. Najpierw zapoznajcie dziecko z nową butelką, dajcie mu do rączki, pozwólcie się pobawić. Kiedy maluszek już się z nią oswoi, wlejcie do niej wody i spróbujcie podać dziecku. Niektóre dzieci od razu chętnie piją wodę, a inne w ogóle nie są zainteresowane. Jednak nie jest to powód do niepokoju, bo po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka, mleko mamy stanowi nadal podstawę żywienia i pojenia. Nie zniechęcajcie się, za kilka dni spróbujcie ponownie i ponownie. W końcu Wasze maleństwo zacznie pić wodę, która po ukończeniu 1 roku życia powinna być podawana już regularnie.
Dlaczego picie wody po ukończeniu 12 miesiąca jest tak ważne?
Woda:
- Poprawia nasze trawienie
- Pobudza także metabolizm
- Dotlenia organizm
- Pomaga we wzroście czerwonych krwinek
- Poprawia funkcjonowanie serca
- Pomaga w walce z gorączką
- Pomaga w dostarczaniu składników odżywczych do wszystkich narządów
- Usuwa z organizmu toksyny
- Zmniejsza infekcje dróg moczowych
- Poprawia funkcjonowanie nerek
Zgodnie z aktualnymi badaniami, dopiero po ukończeniu 6 miesiesiaca życia, niemowlętom karmionym piersią, powinno podawać sie wodę. Czasami nawet zupełnie nieświadomie, można wiecej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli macie jakieś wątpliwości, skonsultujcie je z lekarzem piediatrą.