Dowiedz się, jak komponować posiłki, aby PMS pozostał tylko bolesnym wspomnieniem.
Co to jest PMS?
Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego charakteryzuje się niejednorodnymi objawami, które mogą być podobne do wielu innych dolegliwości i chorób. Zakłada się jednak, że podstawowymi objawami w tym zespole są:
- ból głowy i brzucha,
- rozdrażnienie, brak koncentracji,
- ból lędźwi i wewnętrznej strony ud,
- napady głodu, zwiększony apetyt na słodycze i fast-foody,
- uczucie ociężałości, wzdęcie brzucha,
- tkliwość piersi,
- zawroty głowy i napływy gorąca.
Wymienione objawy mogą występować przez kilka dni i ustępować dopiero wraz z pojawieniem się krwawienia. Uważa się, że PMS jest związany z zaburzeniami hormonalnymi, ale wpływają na niego również czynniki genetyczne – jeśli Twoja mama lub babcia miała tego typu objawy, jest większe prawdopodobieństwo, że spotkają one również Ciebie. Co istotne, wielu naukowców zwraca uwagę na korelację diety z występowaniem PMS. Czy jest więc możliwe, aby za pomocą odpowiedniego żywienia zminimalizować tego zespołu dolegliwości?
Co jeść w przypadku Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego
Właściwa dieta ma wpływ na poprawę samopoczucia w czasie PMS, co potwierdza medycyna ogólna. Taka dieta powinna być lekkostrawna i bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, a także dostarczająca niezbędne aminokwasy,witaminy iskładniki mineralne. Ważne, aby w jadłospisie osoby cierpiącej na PMS znalazły się produkty:
- zawierające polifenole: borówki, żurawina, truskawki, winogrona,
- charakteryzujące się dużą zawartością tryptofanu (prekursor dla serotoniny): banany, gorzka czekolada, ser biały, mleko,
- bogate w magnez: pestki dyni, jarmuż, szpinak, kasza gryczana,
- zawierające witaminę D: jaja, ryby, ser żółty.
Ułożenie odpowiedniej zbilansowanej diety to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób zabieganych, które nie lubią spędzać czasu na planowaniu zakupów i codziennym gotowaniu kilku posiłków. Na szczęście z pomocą przychodzi dieta pudełkowa, która oferuje zróżnicowane, pełnowartościowe posiłki, dostarczane codziennie pod same drzwi. Możesz wybrać idealną dla siebie dietę, zgodną z Twoim zapotrzebowaniem kalorycznym i preferencjami. Dzięki starannie rozplanowanym przez dietetyka posiłkom nie będziesz podjadać i uchronisz się przed napadami głodu. Taki sposób żywienia ma szansę odmienić jakość Twojego życia podczas PMS.
Zdrowe nawyki, które wpływają na cykl miesiączkowy
Co jeszcze możesz zrobić, aby pomóc sobie podczas uporczywych objawów PMS? Zaleca się, aby spożywać dużo wody (przynajmniej 2-3l), kilka dni przed miesiączką zrezygnować z nadmiernych ilości soli, która wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie, oraz zrezygnować z używek. Pomocne będzie również wprowadzenie zdrowego, regularnego wysiłku fizycznego. W razie nieustępujących objawów należy jednak zasięgnąć opinii lekarza, który wskaże odpowiednie sposoby na poradzenie sobie z objawami (np. stosowanie terapii hormonalnej).