(pixabay.com @ owoce egzotyczne)
Papaja
Owoce mają owalny kształt, najczęściej są niewielkie. Miąższ z wieloma małymi, czarnymi, jadalnymi pestkami (które najczęściej się wyrzuca) ma barwę żółtopomarańczową, łososiową lub różową. Jest słodkawy, o mało wyrazistym, lekko mdłym smaku. Papaję kroi się wzdłuż na pół, usuwa pestki i wyjada miąższ lub obiera się i kroi na kawałki. Najlepiej smakuje skropiona sokiem z cytryny. Dodaje się ją do sałatek i dżemów. Można też gotować i przyrządzać jak warzywa dyniowate. Papaja jest dojrzała, kiedy staje się miękka i zmienia kolor z zielonego na pomarańczowy lub ciemnożółty. Owoce zawierają cukier, witaminę C i beta-karoten.
Babeczki z papają
Składniki:
- 2 jajka
- 20 dkg margaryny
- 2 szklanki mąki
- odrobina cukru do smaku
- 1 mała puszka papai w lekkim syropie
Wykonanie KROK PO KROKU:
Masło utrzeć z cukrem i jajkami na puszystą masę. Dosypać mąkę. Wyrobić ciasto.
Ciasto wstawić na około 20 minut do lodówki. Wyjąć z lodówki, rozwałkować. Ciastem można wyłożyć silikonowe foremki do muffinek, jak i standardowe foremki do kruchych babeczek.
Ciasto ponakłuwać widelcem, wsypać do środka papaję, posypać cynamonem lub cukrem cynamonowym, zakryć okręgami wyciętymi z ciasta- też należy je ponakłuwać. Wstawić do piekarnika na dosłownie 15 minut - do momentu aż ciasto będzie złote.