Opublikowany przez: monika.g 2018-11-23 02:22:40
Autor zdjęcia/źródło: Oparzenia u dziecka @ Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash
Gdy maluch zaczyna chodzić wszystko go interesuje, wszystko chce zobaczyć i dotknąć. Nie zna jeszcze zagrożeń, więc nie zważając na nic sięgnie po kubek z gorącą kawą, garnek z zupą czy świecące się żelazko i nieszczęście gotowe. Zawsze trzeba przyjąć, że oparzenie u dziecka jest o wiele poważniejsze niż się wydaje. Spowodowane jest to faktem, że skóra dziecka jest dużo cieńsza niż dorosłego, ma cieńszy naskórek i mniejszą ilość tkanki podskórnej, więc nawet powierzchowne oparzenie sięga dużo głębiej.
Oparzenie może powstać już przy oddziaływaniu na skórę temperatury powyżej 55 st. C. Wtedy nieodwracalnie zostaje uszkodzone białko tkankowe, co prowadzi do martwicy.
W zależności od stopnia głębokości uszkodzenia skóry wyróżniamy 4 stopnie oparzeń:
Natychmiastowe i prawidłowe udzielenie dziecku pierwszej pomocy może zahamować proces uszkadzania tkanek i nie dopuścić do powstania głębszych oparzeń III i IV stopnia.
Ważna jest też powierzchnia oparzenia. U niemowląt i dzieci do lat 5 oblicza się ją na podstawie tzw. „reguły piątek” (wielokrotności 5). Według niej głowa to 20% powierzchni ciała, każda noga 15%, a ręka 10%.
Oparzenie spowodowane jest działaniem wysokiej temperatury na skórę. Aby zahamować proces uszkadzania tkanek należy więc zniwelować działanie wysokiej temperatury na skórę poprzez obniżenie jej. Najczęściej oparzenia u dziecka powstają na skutek wylania na siebie gorącego płynu lub dotknięcia się do rozgrzanego przedmiotu. Pierwszym krokiem jest więc jak najszybsze przerwanie kontaktu ze źródłem ciepła.
nie zrywaj ubrania – jeśli nie da się zdjąć warstwy ubrania przylegającej do skóry schładzaj oparzone miejsce lejąc wodę na ubranie. Nie odrywaj go na siłę, bo możesz zerwać je razem ze skórą uszkadzając ją bardziej niż samo oparzenie.
nie smaruj rany tłuszczem – tworzy on nieprzepuszczającą powietrza warstwę na skórze, a więc utrudnia odprowadzanie z niej ciepła, co tylko pogarsza stan rany i zwiększa ból. Ranę po oparzeniu należy natłuszczać, ale dopiero po ok. 24 godzinach od wypadku i środkami nawilżającymi (pantenol, aloes), a nie tłuszczem zwierzęcym takim jak masło i smalec czy białkiem jaja.
nie przebijaj pęcherzy – uniesiony płynem surowiczym naskórek stanowi naturalny opatrunek dla uszkodzonej skóry. Gdy pozbawisz ją tej ochrony w ranę może wdać się zakażenie.
nie schładzaj oparzenia lodem – w ten sposób możesz doprowadzić do wstrząsu termicznego i głębszego uszkodzenia tkanek skóry.
W aptekach dostępne są hydrożelowe maści i opatrunki na oparzenia, które możesz zastosować od razu po schłodzeniu uszkodzonej skóry wodą. Skutecznie działa również pianka z pantenolem, który także nakłada się zaraz po schłodzeniu oparzonego miejsca wodą. Warto mieć te produkty w domowej apteczce.
Oparzenia I stopnia i lekkie oparzenia II stopnia można leczyć domowymi sposobami na oparzenia. Wypróbuj więc maść nagietkową i żel aloesowy. Możesz też zrobić napar z rumianku lub czarnego bzu, które działają antyseptycznie i regenerująco. Napar schłodź do temperatury pokojowej i przemywaj nim ranę kilka razy dziennie.
Bez względu jednak na stopień oparzenia każde oparzenie u dziecka lepiej jest skonsultować z lekarzem, aby upewnić się, że nie doszło do głębszego uszkodzenia skóry i zastosować odpowiednie leczenie. Gdy pojawią się pęcherze wizyta jest niezbędna. Domowe sposoby zastosuj dopiero po wizycie u specjalisty.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.