Odparzenia u niemowlaka - SKUTECZNE RADY - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Odparzenia u niemowlaka - SKUTECZNE RADY

Odparzenia u niemowlaka - SKUTECZNE RADY

Autor zdjęcia/źródło: Odparzenia u niemowlaka@pixabay.com

Odparzenia u niemowlaka, zwłaszcza pupy, to częsta, bolesna i uciążliwa dolegliwość. Przy odpowiedniej pielęgnacji można ich uniknąć, co jednak, gdy odparzenie już się pojawiło? Na szczęście są sposoby, dzięki którym można złagodzić odparzenia.

Niemowlęca skóra jest cienka, delikatna i podatna na podrażnienia. Szczególnie pod pieluszką, gdzie działają na nią mocz i kał. Choć producenci pieluch prześcigają się w rozwiązaniach, które pozwalają chłonąć i zatrzymywać wilgoć z dala od naskórka, czasem jednak wystarczy jedna dłuższa przerwa w przewijaniu albo inne czynniki a odparzenia u niemowlaka gotowe. Choć samo zaczerwienienie nie jest groźne, nie  powinnaś go lekceważyć. Może się bowiem przerodzić w poważniejsze pieluszkowe zapalenie skóry. Pojawiają się  na niej skupiska krosteczek lub szorstkie czerwone plamy. Towarzyszy im często obrzęk, a czasem nawet bolesne nadżerki.

Odparzenia u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić?

* Jak najczęściej przewijaj dziecko, nawet jeśli pieluszka jest troszeczkę mokra. Bakterie bardzo szybko mnożą się na pożywce z moczu i  mogą dodatkowo podrażniać skórę malucha. Zmieniaj pieluchę zawsze, gdy maluch zrobi kupkę, i najdalej co trzy godziny, jeśli jest jedynie zmoczona.

* Przy każdej zmianie pieluszki dokładnie umyj pupę i narządy płciowe niemowlęcia. Użyj dużego wacika zmoczonego ciepłą wodą. Jeśli zaczerwienienie jest silne, zamiast wody z kranu użyj wody przegotowanej. Możesz dorzucić do niej nieco mąki ziemniaczanej lub naparu z nagietka. Po umyciu dokładnie osusz dziecku pupę miękkim ręcznikiem. Nie trzyj nim jednak skóry, tylko przykładaj go do niej i delikatnie oklepuj.

* Potrzymaj malucha przez kilka minut bez pieluszki w ciepłym pomieszczeniu. Powietrze to najlepsze lekarstwo na jego podrażnioną skórę. Przed założeniem pieluszki posmaruj okolice pośladków kremem lub maścią na odparzenia. Warstwa nie powinna być zbyt gruba, ważne, żeby smarować skórę dokładnie i regularnie. Przez kilka dni kąp malucha w wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Działa to kojąco na podrażnioną skórę.

* Kiedy stan skóry się poprawi, bądź ostrożna z sięganiem po kosmetyczne nowości. Trzymaj się raczej wypróbowanej marki pieluch, proszku do prania i dziecięcych kosmetyków.

* Przy nawracających odparzeniach, kiedy stan skóry malca się pogarsza wypróbuj inną markę pieluch. Może przy dotąd stosowanych skóra nie oddychała dostatecznie. Zewnętrzna warstwa pieluchy, gdy przypomina plastik, tym jest mniejszy przewiew i tym łatwiej o odparzenie. Zdarza się też, że jakiś rodzaj pieluszek uczula dziecko. Jeśli maluch ma bardzo wrażliwą skórę, jej podrażnienie mogą spowodować substancje zapachowe znajdujące się w chusteczkach nawilżających. Lepiej wtedy myć dziecko pod ciepłą wodą lub za pomocą nasączonych w niej wacików.

* Zastanów się nad zmianą marki kosmetyków. Być może przyczyna kłopotów tkwi w uczuleniu na któryś ze składników używanego dotąd mydła, pudru czy kremu. Zanim jednak wypróbujesz nowy kosmetyk, zrób test skórny. Wieczorem niewielką ilość rozetrzyj na stopie dziecka. Jeśli rano w tym miejscu nie pojawi się wysypka ani zaczerwienienie, to znaczy, że wszystko jest w porządku i możesz stosować nowy kosmetyk.

Odparzenia u niemowlaka przyczyną alergii pokarmowej

Przyczyną odparzeń może być alergia pokarmowa. Wtedy dołączają także inne objawy jak wzdęcia, kolka, wysypka, ślady śluzu albo krwi w stolcu, biegunka, zaparcia i zielone kupki. Musisz się przyjrzeć uważnie diecie malucha i swojej.  Jeśli dziecko karmisz mlekiem modyfikowanym, być może lekarz zmieni mieszankę. Wprowadzając do jadłospisu nowe produkty, rób to szczególnie ostrożnie i bez pośpiechu.
Poproś lekarza o skierowanie na badanie moczu, by sprawdzić, czy przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry nie jest zakażenie układu moczowego.
Niezależnie od pory roku, zmieniaj malcowi pieluszki i nie dopuszczaj do przegrzania. Rumień pieluszkowy to problem nie tylko upalnych letnich dni. Może się on przytrafić także zimą, szczególnie jeśli dziecko jest ciepło ubrane, rzadziej przewijane i wietrzone, albo spędzi kilka godzin w kombinezonie i foteliku samochodowym lub nosidle.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Odparzona pupa u niemowlaka>>

Przewijanie a zdrowa skóra maluszka – jak ją zapewnić? ZOBACZ FILM!>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Dobrym sposobem było częste wietrzenie. Co do chemii to bym jak najmniej przy takim maleńkim dziecku. Czasem zwykła mąka ziemniaczana najlepiej się sprawdzała.
  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    mąka ziemniaczana jest dodkonałym środkiem na odparzenia, ile razy mi pomogła:D:D