Niedobory żywieniowe u ciężarnych.
Z niepublikowanego raportu Instytutu Matki i Dziecka wynika, że ponad połowa kobiet ciężarnych w Polsce nie stosuje zasad zdrowego żywienia. Tylko 44% kobiet zmienia dietę będąc w ciąży. Nieodpowiednio zbilansowana dieta może mieć negatywny wpływ na samopoczucie mamy, rozwój dziecka a także przebieg samej ciąży. Jeśli nawet mamy poczucie, że odżywiamy się zdrowo, niska zawartość składników mineralnych i witamin w produktach dostępnych na rynku może nie zapewnić nam tzw. statusu quo. Pamiętaj, że zarówno niedobory jak i nadmiary prowadzą do stałych zmian w procesach metabolicznych i hormonalnych u dziecka, dlatego warto skonsultować z lekarzem odpowiednią suplementację.
U ciężarnych najczęściej występują niedobory: DHA, kwasu foliowego, żelaza, witaminy D3 oraz jodu a także witamin z grupy B (B6, B12).
Kobiety w ciąży spożywają nadmierne ilości: witaminy A i E, oraz nasyconych kwasów tłuszczowych.
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
Wobec potwierdzonego dużego ryzyka niedoboru mikroelementów i witamin w populacji polskich kobiet, zespół ekspertów PTG (Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego) zaleca kobietom w ciąży i okresie laktacji suplementację DHA, kwasem foliowym, witaminą D3, żelazem, magnezem oraz jodem.
Co zawierają nowoczesne preparaty witaminowo - mineralne.
W najnowszej generacji preparatach witaminowo - mineralnych stosuje się wiele nowoczesnych rozwiązań w trosce o zdrowie wszystkich kobiet ciężarnych i karmiących – nawet tych, które mają problem z metabolizowaniem i przyswajaniem niektórych składników i mikroelementów.
Ze względu na to, że badania genetyczne są kosztowne i nie jesteśmy w stanie sprawdzić w jakim stopniu nasz organizm przyswaja i przekształca w aktywne formy witaminy i minerały, należy upewnić się, że preparat witaminowo - mineralny, po który sięgamy zawiera:
- aktywną formę kwasu foliowego. Najnowsze zalecenia zespołu ekspertów mówią o stosowaniu u kobiet planujących ciążę i w ciąży podwójnego źródła folianów, czyli połączenia kwasu foliowego z L-metylofolianem. Powodem są badania przeprowadzone na kobietach w Polsce, z których wynika, że co druga polka nie przekształca kwasu foliowego do aktywnie działającej formy – L-metylofolianu. Dzieje się tak za prawą mutacji, która upośledza pracę enzymu przekształcającego jeden związek w drugi.
- Aktywną formę witaminy B12(tzw. metylokobalaminę), którą organizm od razu może wykorzystać.
- Żelazo w postaci chelatu. W ciąży wzrasta zapotrzebowanie tkanek na tlen, a organizm produkuje więcej krwi. Powszechnie używane w preparatach witaminowych formy żelaza powodują u pacjentek złe samopoczucie, są trudno dostępne dla organizmu i kumulują się w nim. Chelat żelaza nie wchodzi w reakcje z pożywieniem, nie gromadzi się w organizmie i jest dobrze tolerowany. Pozwala w nowoczesny sposób chronić mamę i dziecko przed niedokrwistością.
- Cholinę – według stanowiska ekspertów z zakresu ginekologii cholina jest jednym ze składników korzystnie wpływających na prawidłowe kształtowanie się układu nerwowego i funkcji poznawczych dziecka. Liczne badania dowiodły związku pomiędzy przyjmowaniem choliny w ciąży a osiąganiem lepszych wyników w testach dotyczących oceny pamięci, uwagi i orientacji przestrzennej potomstwa.
Twoja kompozycja, wasza przyszłość.
Jak zadbać o siebie w okresie ciąży oraz laktacji i zapewnić dziecku wszystkie składniki odżywcze zalecane przez specjalistów? Oprócz właściwej diety najlepiej pomoże Wam w tym Composita Mama DHA®. Composita Mama DHA® to skomponowany przez specjalistów produkt dla Ciebie i Twojego dziecka, który wspomoże ochronę, zdrowy rozwój i odporność już od pierwszych dni ciąży. Composita Mama DHA® zawiera wszystkie składniki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne – DHA, foliany (kwas foliowy i L-metylofolian wapnia) żelazo, jod, witaminę. D3, magnez* oraz cholinę.
*Rekomendacje PTG z 2014r.