Opublikowany przez: Mama Tymka 2010-06-24 11:49:09
Nieprzyjemne wrażenie, bąbel oraz swędzenie powstałe po ukąszeniu owada jest niczym innym jak miejscową reakcją zapalno – uczuleniową na substancję, która dostaje się do naszego organizmu. W przypadku pospolitego ale bardzo „swędzącego” komara jest to reakcja na ślinę owada, której kroplę wpuszcza on, by zapobiec krzepnięciu krwi swojej ofiary. Z kolei pszczoły czy osy w samoobronie wbijają żądło i wpuszczają jad. Warto wiedzieć, że pszczoła po użądleniu ginie natomiast osa może użądlić wielokrotnie. Owady te nie lubią intensywnych zapachów oraz dźwięków – zachowując w pobliżu gniazda czy ula spokój możemy liczyć na to, że nie zostaniemy posądzeni o „niecne” zamiary i nikt nas nie zaatakuje. Niemniej wypoczynek w bezpośrednim sąsiedztwie tych owadów odradzam każdemu. Nie tylko osobom uczulonym na jad.
Poza tak oczywistym sposobem zapobiegania ukąszeniom jak unikanie miejsc i sytuacji, w których może do nich dojść możemy stosować różnego rodzaju środki zapobiegawcze. Mają one na celu odstraszenie owadów. Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór specyfików, które możemy w tym celu zastosować. Pamiętajmy też żeby nie podawać dzieciom na wolnym powietrzu napojów oraz pokarmów, które mogą przyciągać owady. Zawsze też warto sprawdzić gdzie siadamy czy rozkładamy piknikowy koc.
A co zrobić kiedy jednak pomimo wszystko dojdzie do ukąszenia? W przypadku użądlenia przez pszczołę należy bezwzględnie usunąć żądło. A przy każdym powinno się zastosować jeden ze środków łagodzących odczyn zapalno-alergiczny skóry. Starszym dzieciom można podać również wapno.
Jeżeli dziecko jest na jad owada uczulone powinniśmy natychmiast udać się do lekarza lub na pogotowie. Nawet jeżeli poprzednia reakcja alergiczna objawiała się tylko i wyłącznie wysypką czy obrzękiem. Nie mamy bowiem pewności, że tym razem będzie tak samo. Konsultacji lekarskiej wymagają również liczne ukąszenia, znaczny obrzęk oraz wyraźnie pogarszające się samopoczucie malca. W przypadku ukąszenia wewnątrz jamy ustnej (kiedy owad dostanie się tam razem z pokarmem lub napojem) nie powinniśmy się w ogóle zastanawiać tylko bezwzględnie udajemy się do lekarza.
Mam nadzieję, że nadchodzący sezon letni będzie dla Was i dla Waszych bliskich łaskawy niemniej na wszelki wypadek poniżej znajduje się lista leków, które można stosować po ukąszeniu. Oby nie były potrzebne. Leki te zawierają głównie składniki przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe, a niektóre również przeciwbólowe i przeciwświądowe. Są przeznaczone do stosowania zewnętrznego w miejscu ukąszenia. Pamiętajmy też że pomimo, że są to leki dostępne bez recepty przed ich zastosowaniem powinniśmy zapoznać się z ulotką czy zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty.
Skleciła Kaśka K (mama Tymka)
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
sysia12 2010.06.25 15:22
Izo mnie przechodzą ciarki jak tylko jakiś owad obok przeleci a nie mówiąc jak zrobi sobie na mnie postój(nie licząc komarów)
Isabelle 2010.06.25 12:38
Ja się boję wszelkiego robactwa! BrrrrrSłońce wstało zwariowało...
Sonia 2010.06.25 11:28
Ja off używam przeciw ukąszeniom,ale jak już się coś zdaży to fenistil. Ale ogólnie u nas komarów jakoś narazie nie ma.Może dlatego ,że używam RAID do kontaktu.Narazie nie włażą do domu ale siatki w oknach i tak mam.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.