Nie lekceważ bólu brzucha u dziecka - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Nie lekceważ bólu brzucha u dziecka

Pediatra-gastrolog wyjaśnia jakie mogą być przyczyny bólu brzucha u najmłodszych, jak go leczyć i kiedy trzeba iść do lekarza?

Nie lekceważ bólu brzucha u dziecka

Autor zdjęcia/źródło: Photoxpress.com

Ból brzucha u dziecka to bardzo szeroki temat i gdyby chcieć omówić wszystkie aspekty tego zagadnienia, prościej by było polecić jakiś przystępny podręcznik, aniżeli wymieniać szczegółowo wszystkie przyczyny bólu brzucha u dzieci oraz metody jego leczenia.

Myślę jednak, że z punktu widzenia rodzica i opiekuna dziecka nie tyle ważne jest to, co może go wywoływać, ale rzeczywiście kiedy należy zacząć się martwić i kiedy na pewno trzeba udać się do lekarza.

Większość bólów brzucha u dzieci ma na szczęście charakter czynnościowy, tzn. szczegółowe badania i analizy laboratoryjne nie wykazują żadnych odchyleń, jednak ból o charakterze przewlekłym i nawracającym może znacząco wpływać na upośledzenie normalnego funkcjonowania dziecka i pogarszać jakość jego życia.

Istnieją jednak tzw. czerwone flagi, czyli objawy alarmujące, których lekceważyć nie wolno i które zawsze wymagają bardziej wnikliwej diagnostyki. Należą do nich:

•    ból brzucha budzący dziecko w nocy,

•    zaburzenia dotyczące wypróżnień (zaparcie, biegunka zwłaszcza z domieszką krwi lub ropy),

•    ból zlokalizowany daleko od pępka, zwłaszcza zmieniający charakter na ostry i/lub promieniujący do pleców albo kończyn dolnych,

•    towarzyszące bólowi zmniejszenie masy ciała dziecka lub zahamowanie dalszego zwiększenia masy ciała i wzrostu,

•    inne objawy ogólne, tj. gorączka lub stany podgorączkowe, osłabienie, bóle stawowe, opóźnione dojrzewanie,

•    dodatni wywiad rodzinny w kierunku nieswoistych zapaleń jelit lub innych przewlekłych chorób przewodu pokarmowego.

Oczywiście nawet w przypadku braku objawów alarmujących, jeśli dolegliwości dziecka wzbudzają duży niepokój rodziców, można zasięgnąć porady lekarza specjalisty, bowiem czynnik psychogenny w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego odgrywa bardzo znaczącą rolę, a lęk i niepewność wynikające z odczuwanych dolegliwości mogą w istotny sposób nasilać natężenie subiektywnie odczuwanego bólu.


Opracowanie: Medycyna Praktyczna - Lekarze Pacjentom

dr n. med. Andrea Horvath
pediatra - gastrolog
Zespół Żywieniowy Kliniki Pediatrii WUM

Piśmiennictwo:
Hyman P.E., Milla P.J., Benninga M.A. i wsp.: Childhood functional gastrointestinal disorders: neonate/toddler. Gastroenterology 2006; 130: 1519-1526.
Rasquin A., Di Lorenzo C., Forbes D. i wsp.: Childhood functional gastrointestinal disorders: child/adolescent. Gastroenterology 2006; 130: 1527-1537.


TUTAJ ZADASZ SWOJE PYTANIE

EKSPERTOM WYDAWNICTWA MEDYCYNA PRAKTYCZNA