Najczęściej spotykane wady wzroku. - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Najczęściej spotykane wady wzroku.

Do najczęstszych wad wzroku należą krótkowzroczność, oraz nadwzroczność.

Najczęściej spotykane wady wzroku.

Autor zdjęcia/źródło: http://www.nowetapety.pl/

Krótkowzroczność – (z gr. miopia – mrużyć), należy do najczęściej spotykanych wad wzroku. Wada ta polega na tym, że tor optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie świetlne. Promienie równoległe, które w akomodującym oku miarowym ogniskowane są na siatkówce, w nieakomodującym oku krótkowzrocznym ogniskowane są przed siatkówką. Obraz na siatkówce jest zamazany, a krótkowidz daleko widzi niewyraźnie – dobrze widzi z bliska. Aby lepiej widzieć przedmioty znajdujące się dalej, krótkowidz mruży oczy zmniejszając rozproszenie obrazu na siatkówce poprzez zwiększenie głębi ostrości. Przyczyną powstania krótkowzroczności są zbyt duże rozmiary przednio-tylne oka lub zbyt duża siła łamiąca kładu optycznego oka.

Leczenie krótkowzroczności polega na zastosowaniu okularów korekcyjnych – soczewki rozpraszające wklęsło-wypukłe, lub soczewek kontaktowych. Krótkowzroczność leczy się również operacyjnie. Keratotomia promienista to zabieg polegający na nacięciu rogówki – w przypadku krótkowzroczności do 6 dioptrii może około 90 procent operowanych przywrócić niemal normalny wzrok. Pojawiają się jednak często problemy wynikłe z blizn, między innymi nadwrażliwość na światło. Obecnie najczęściej stosuje się laserowe korekty wzroku, metodami LASIK, SBK LASIK, Epi-LASIK i LASEK. Zabieg taki wykonywany laserem (excimer)  jest skuteczny przy umiarkowanej krótkowzroczności. 

Występują trzy rodzaje krótkowzroczności. Krótkowzroczność osiowa (zbyt długa oś gałki ocznej)  – rozwija się zwykle w okresie dojrzewania płciowego i osiąga ostateczny poziom między 15 a 30 rokiem życia. Krótkowzroczność krzywiznowa (zbyt wypukła krzywizna poszczególnych elementów układu optycznego oka, zwłaszcza rogówki i soczewki). Oraz krótkowzroczność refrakcyjna (zbyt duży współczynnik załamania soczewki, najczęściej na skutek rozwijającej się cukrzycy lub zaćmy jądrowej). Są również trzy stopnie krótkowzroczności. Niska – do –3,0 dioptrii (widzenie z bliska przy wadzie –3 jest wręcz komfortowe bo nie wymaga akomodacji), średnia  – od –3,0 do –7,0 dioptrii, oraz wysoka – powyżej –7,0 dioptrii.

Nadwzroczność (z gr. hyperopia) – jest drugą obok krótkowzroczności najczęściej spotykaną wadą refrakcyjnąwzroku. Dalekowidz źle widzi zarówno z daleka jak i z bliska. Żeby dobrze widzieć daleko musi silnie akomodować, co jest możliwe tylko u młodych osób (nadwzroczność utajona). Z wiekiem zdolność akomodacji maleje i wadę można wyrównać już tylko szkłami okularowymi. Przyczynami dalekowzroczności są zbyt małe rozmiary przednio-tylne oka w stosunku do jego siły łamiącej lub niewystarczająca siła łamiąca układu optycznego oka (np. zbyt płaska rogówka) w stosunku do jego długości. Promienie równoległe, które w akomodującym oku miarowym ogniskowane są na siatkówce, w nieakomodującym oku nadwzrocznym ogniskowane są za siatkówką. W leczeniu nadwzroczności stosuje się okulary lub soczewki kontaktowe skupiające. Brak korekcji u młodych osób może prowadzić do tzw. zeza akomodacyjnego.

Wyróżniamy dwa rodzaje nadwzroczności – utajona i starcza. Ta pierwsza występuje u osób  po 40 roku życia. Amplituda akomodacji spada do 2,5-3 dioptrii i można nią najwyżej skompensować do dali nadwzroczność o takiej właśnie liczbie dioptrii, ale wtedy brakuje już dodatkowej mocy optycznej aby ostro widzieć "do bliży". Jednak u dzieci elastyczność soczewek jest tak wielka, że przekłada się ona na amplitudę akomodacji powyżej 14 dioptrii. Można nią skompensować nadwzroczność rzędu 11 dioptrii, oraz 3 dodatkowe dioptrie, żeby ostro widzieć "do bliży", a więc w całym zakresie. Natomiast drugim rodzajem nadwzroczności jest nadwzroczność starcza. W miarę starzenia się współczynnik załamania światła przez rogówkę i ciało szkliste zmniejsza się typowo o 1,5 dioptrii w 70 roku życia i o 2,5 dioptrii w 80 roku życia. Jednak krótkowidz akurat na tym zyskuje, a może nawet dojść do naturalnej kompensacji krótkowzroczności (przy wadach - odpowiednio - minus 1,5 i minus 2,5 dioptrii). Nie należy nadwzroczności starczej mylić ze starczowzrocznością.

Najnowsze komentarze

  • 213.199.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Witam, ja miałam sporą krótkowzroczność bo aż -6 (dla mnie to spora ale tu piszecie średnia;)). Miałam bo właśnie jestem po zabiegu laserem, zabieg robiłam w Warszawie w klinice oka LASER, zabieg miałam metodą LASIK. Bardzo polecam. Piszecie że zabieg jest skuteczny przy umiarkowanej krótkowzroczności a w tej klinice gdzie byłam robią go od -10 do +6 także plusy też się usuwa. Bardzo polecam zabieg, nic nie boli a efekt bardzo zaskakujący.