Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-11-22 14:33:34
Autor zdjęcia/źródło: freepik.com
Objawy menopauzy mogą się pojawiać nie tylko w dzień, ale także w nocy, negatywnie odbijając się na samopoczuciu fizycznym i psychicznym. Co jeszcze warto wiedzieć o menopauzie i jej objawach? Jak skutecznie sobie z nimi radzić? Więcej informacji na ten temat można znaleźć poniżej.
Menopauza jest okresem życia kobiety, gdy jej płodność ustaje. Nie dochodzi do niej jednak z dnia na dzień – o menopauzie można mówić dopiero wtedy, gdy miesiączka nie pojawiła się przez 12 miesięcy. Organizm stopniowo przygotowuje się na towarzyszące ustaniu czynności jajników zmiany hormonalne, przez co objawy towarzyszące przekwitaniu można zaobserwować nawet kilka lat wcześniej – mogą się również utrzymywać długotrwale, w tym także po zaprzestaniu miesiączkowania.
Przekwitanie ma związek z powolnym wygasaniem czynności jajników. To nie tylko stopniowe ustawanie płodności, ale także szereg innych zmian w organizmie kobiety, będących efektem zmian hormonalnych. Objawy menopauzy bywają uciążliwe i mogą się mocno dawać we znaki, rzutując na funkcjonowanie w dzień i zakłócając spokojny sen w nocy. Oczywiście każda kobieta inaczej przechodzi okres okołomenopauzalny, więc nie wszystkie panie doświadczają tych samych uciążliwych i nasilonych objawów. Są jednak i takie kobiety, które okres okołomenopauzalny przechodzą szczególnie źle.
Do objawów najczęściej towarzyszących przekwitaniu można zaliczyć uderzenia gorąca, kołatanie serca, wahania nastrojów, bezsenność, zimne poty, suchość pochwy, bóle głowy, stany depresyjne, kłopoty z koncentracją i pamięcią, nerwowość, drażliwość oraz spadek libido. Dochodzą do nich także dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego – w tym nawracające infekcje i problem nietrzymania moczu, a także szereg innych nieprzyjemnych objawów.
Menopauzy nie da się uniknąć, co nie znaczy, że nie można łagodzić jej dokuczliwych objawów. Jeśli chodzi o domowe sposoby na objawy menopauzy, może pomóc rezygnacja z napojów zawierających kofeinę, a także zaprzestanie palenia papierosów. Zaleca się też ograniczanie alkoholu oraz pikantnych dań. Najlepiej jest nosić ubrania z przewiewnych tkanin, by ograniczyć problem uderzeń gorąca. Warto też często wietrzyć mieszkanie. Na wahania nastroju i problemy ze snem mogą pomóc zioła, takie jak kozłek lekarski, dziurawiec czy szyszki chmielu.
Na problemy z suchością pochwy warto stosować dobrej jakości lubrykanty lub globulki nawilżające. Dietę warto natomiast dodatkowo wzbogacić o fitohormony, czyli roślinne hormony zbliżone do kobiecych hormonów naturalnych – zawiera je na przykład soja. Skoro mowa o diecie, warto również zadbać, by była bogata w wapń oraz zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Istotna jest też odpowiednia dawka ruchu, która ułatwia kontrolowanie masy ciała i wpływa pozytywnie na samopoczucie.
W przypadku nasilonych objawów menopauzy, gdy metody naturalne okazują się niewystarczające, pomóc może farmakoterapia. W tym przypadku stawia się głównie na HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą. Polega ona na zwiększeniu poziomu hormonów płciowych – uzupełnia braki estrogenu, a czasem także progesteronu, redukując dokuczliwość towarzyszących kobiecie objawów. HTZ wpływa korzystnie na profil lipidowy, zwiększając frakcję HDL i redukując frakcję LDL. Dodatkowo HTZ ma korzystny wpływ na pracę mięśnia sercowego i ogólnie na układ sercowo-naczyniowy. Hormonalna terapia zastępcza może jednocześnie poprawiać jakość snu oraz przyczyniać się do ochrony układu kostnego przed osteoporozą. HTZ nie jest jednak pozbawiona skutków ubocznych, o czym należy pamiętać. Możliwe skutki uboczne HTZ powinno się omówić z lekarzem, by podjąć świadomą decyzję o ewentualnym wdrożeniu tej terapii.
Przygotowany przez: TenDoktor.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.