Maluch chce jeść wyłącznie papki? Może mieć problem z rozwojem mowy! - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Maluch chce jeść wyłącznie papki? Może mieć problem z rozwojem mowy!

Maluch chce jeść wyłącznie papki? Może mieć problem z rozwojem mowy!

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Stephen Andrews on Unsplash

Okazuje się, że jedzenie przez długi czas wyłącznie zmiksowanych posiłków, może być niekorzystne dla rozwoju narządu mowy dziecka.

Rozszerzanie diety niemowlaka najczęściej rozpoczyna się podawaniem dziecku zmiksowanych, gotowanych potraw. Na początku pojedynczych warzyw i owoców, następnie z dodatkami w postaci mięska, ryb itp. Maluchy chętnie jedzą posiłki podane w takiej formie, ponieważ nie wymaga ona od nich zbyt wielkiego wysiłku i pozwala poznawać nowe smaki.

Okazuje się jednak, że spożywanie wyłącznie papek przez niemowlęta, może mieć konsekwencje w postaci kłopotów z rozwojem mowy dziecka, i nie tylko.

Zadbaj o rozwój mowy niemowlaka – ćwicz naturalnie!

Ten ciekawy watek poruszyła na swoim instagramowym profilu Pani Logopedyczna, Paulina Mistal - logopeda. Przypomniała oa mamom, że ssanie, gryzienie i żucie to pierwszy naturalny trening narządów mowy dziecka, dlatego tak istotna jest konsystencja jedzenia, które mu podajemy. Równie ważne jest, aby dziecko uczyło się pić z kubeczków, aby kształtować prawidłowy zgryz.

Niemowlę nie ma innej możliwości do usprawniania narządów mowy niż poprzez ćwiczenie ich podczas jedzenia i oddychania, a także wokalizacji, głużenia i gaworzenia. Za jedzenie i mówienie odpowiedzialne są te same mięśnie, które mają wpływ na rozwój aparatu artykulacyjnego i w konsekwencji rozwój mowy. Wobec tego niesamowicie ważne jest to, jakie produkty spożywa niemowlę, a także, z czego pije.


Im lepszy trening związany ze zdobywaniem nowych doświadczeń związanych z czynnościami jedzenia i picia przejdzie dziecko, tym lepiej będzie przygotowane do artykulacji.

Zbyt długie podawanie dziecku zmiksowanych lub papkowatych posiłków wpływa negatywnie na rozwój jego mowy.

UWAGA! Duża część wad wymowy wynika bezpośrednio z nieprawidłowych nawyków podczas jedzenia i picia – napisała Pani Logopedyczna.

Specjalistka zwróciła także uwagę, że zbyt długie podawanie wyłącznie papek może też wpłynąć na nadwrażliwość w jamie ustnej, czy obniżenie napięcia warg i języka.

CZYTAJ TEŻ >> Rozszerzanie diety niemowlaka? Pomyśl o BLW