Opublikowany przez:
Redakcja
2025-03-27 16:38:12
Autor zdjęcia/źródło: Daniele La Rosa Messina: pexels.com
Jest sporo czynników, na które należy zwrócić uwagę, zanim dokona się zakupów kwiatów na balkon. Dlaczego? Żeby poświęcony czas i wysiłek nie poszły na marne, nie wspominając już o kosztach. Właśnie od w dużej mierze zależy efekt naszych starań, zachodów i wydanych na zakup roślin pieniędzy.
Na balkon nasłoneczniony świetnie nadają się: pelargonie rabatowe, petunie, szałwie i afrykańskie stokrotki (osteospermum). Jeśli natomiast lubimy roślinom poświęcać więcej czasu, piękne efekty daje zasadzanie róży balkonowej i fuksji. Bardzo dobrze radzą sobie na intensywnie nasłonecznionych balkonach także: bugenwilla o pięknych, fioletowych kwiatach i oleandry.
Regularne podlewanie roślin nie wystarczy. Jeśli chce się zapewnić obfite kwitnienie roślin, trzeba im dostarczać odpowiednich składników pokarmowych. Nawożenie jest im niezbędne do wzrostu. Można w tym celu użyć uniwersalnego nawozu do roślin balkonowych lub specjalnego nawozu do wybranego typu roślin Nawożenie nie tylko poprawia wygląd roślin, ale działa również na choroby grzybowe i pasożyty. Jeśli w lecie nasłonecznienie balkonu jest zbyt intensywne, warto jest też, stosować specjalne osłony przeciwsłoneczne, które zabezpieczą liście przed poparzeniem.
Łatwe w uprawie rośliny cieniolubne, to: begonie stale kwitnące, hiacynty i fiołki. Bardziej wymagające zachodu są natomiast: orchidee i azalie. W czy tkwi różnica w pielęgnacji roślin z cienia od tych, lubiących duże nasłonecznienie? Z uwagi na mniejszą ilość słońca w cieniu gleba nie wysycha tak szybko. W tym przypadku starcza podlewanie jeden raz na dzień. Za to rośliny cieniolubne wymagają odpowiedniej dawki nawozu o ograniczonej ilości składników odżywczych. Zaleca się stosowanie nawozu o niższej zawartości azotu, co pomaga zapewnić równomierny wzrost bez zbytniego stymulowania roślin.
Rośliny cieniolubne muszą być odpowiednio przycinane i to jest kluczowy warunek powodzenia całej uprawy. Usuwanie uschniętych liści i kwiatów pomaga w zapobieganiu chorobom i utrzymaniu ładnego wyglądu roślin przez całe lato.
Na balkon o południowej ekspozycji ogrodnicy polecają do łatwej uprawy pelargonie, lawendę, szałwię i aloesy. Bardziej wymagające zachodu są w tym przypadku oleandry i palmy. A jeśli balkon nie jest w cieniu i nie jest w pełnym słońcu? Balkony wschodnie: begonie, geranium i lobelie będą łatwe w uprawie. Bardziej wymagające są kamelie i dalie. Balkony zachodnie: łatwe w uprawie będą petunie, lawenda i goździki. Przy północnej ekspozycja na światło: łatwo będzie uprawiać fiołki alpejskie, begonie, asparagus setaceus, różne gatunki traw ozdobnych (uwaga na ich wielkość), oraz paprocie i fitonia. Bardziej wymagające będą kwiaty z rodzaju: orchidea, kalatea, oraz cyklameny.
Pod koniec lata, gdy dobowe temperatury znacznie spadają, można pomyśleć o roślinach mnie ciepłolubnych, bardziej odpornych na niższe temperatury. Które z roślin balkonowych są zatem dobre na wrzesień:
Co potem? Potem, tzn. w październiku i w listopadzie oprócz typowo późnojesiennych odmian takich jak astry i chryzantemy, czas jest na: rudbekie, heucherę, fizjostegię i oczywiście nadal na bratki i wrzosy.
Istnieją kwiaty i rośliny balkonowe, które są bardziej odporne na zimowe warunki i mogą dodać koloru nawet w chłodniejszych miesiącach. Należą do nich: wrzosy odmiany Erica carnea i Calluna vulgaris; cyklameny; mahonia; skimmia, bergenia; helleborus (śnieżna róża) i gaultheria procumbens o czerwonych, zimozielonych liściach.
Rośliny balkonowe zwisające są bardzo modne i w związku z tym często są na naszych balkonach obecne. Ich długie pędy o ozdobnych i atrakcyjnych, ciekawie wyglądających kwiatach, świetnie się nadają do tworzenia swoistego, bardzo naturalnego klimatu na naszych balkonach, a przy tym zabierają mniej miejsca niż rośliny w skrzynkach lub w donicach. Ogrodnicy polecają następujące odmiany roślin zwisających:
Ozdobiony kwiatami balkon na pewno przyniesie domownikom radość każdego dnia, pielęgnacja roślin i widok kwiatów dają poczucie satysfakcji i chwilę odpoczynku. Warto stworzyć swój skrawek ogrodu na balkonie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.