Kupka niemowlaka – WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ! - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kupka niemowlaka – WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ!

Kupka niemowlaka spędza młodym rodzicom sen z powiek. Zawartość pieluchy dziecka wprowadza wiele zamieszania, ale dzięki temu kontrolujesz zdrowie swojego malucha!

Zdj. 123RF

Czy tego chcesz, czy nie każdy rodzic przechodzi okres analizy zawartości pieluch. Kupka niemowlaka podpowie czy maluszek jest zdrowy. Biegunka, czy kupka o niespodziewanym kolorze może być pierwszą oznaką choroby, której nie wykryłabyś w żaden inny sposób, ponieważ dziecko jest za małe, by odpowiednio sygnalizować swoje problemy. Co warto wiedzieć?

Pierwsza kupka pojawi się dopiero po 3-4 dniach. Wcześniej w pieluszce znajdziesz tzw. smółkę, czyli ciemnozielony lub czarny płyn, stanowiący pozostałość wód płodowych. Prawdziwa kupka będzie mieć inny kolor i konsystencję zależnie od pokarmu jaki przyjmuje dziecko.

RODZAJ MLEKAKUPKA NIEMOWLAKA
Z PIERSI

częstotliwość:  7-10 razy/ dobę,

złocista albo żółta o luźnej konsystencji.

MODYFIKOWANE

częstotliwość: 2-3 razy/ dobę,

od żółtej po brązową, zwarta.

MIESZANE

częstotliwość: 2-3 razy/ dobę,

jasnożółta i luźna.

Bywa, że kupka niemowlaka jest zielonkawa. Może na to wpływ mieć przyjmowanie przez malucha żelaza lub mleka modyfikowanego. Taki kolor powstaje pod wpływem powietrza. Jeśli maluszek dobrze się rozwija nie powinnaś się niepokoić. Jeśli natomiast w kupce pojawia się śluz, krew lub ropa powinnaś skonsultować się z lekarzem. Niepokojąca może być także luźniejsza konsystencja kupki, czy wyraźne trudności maluszka z jej wydalaniem oraz mniejsza częstotliwość.


Jeśli karmisz dziecko z piersi to może się zdarzyć, że kupka będzie luźniejsza i nie musisz się obawiać, że masz do czynienia z biegunką. Mleko z piersi ma po prostu bardziej przeczyszczające działanie. Inaczej wygląda kwestia zaparć. Jeśli przy robieniu kupki dziecko płacze lub przewraca się na boki i krzywi minkę, skonsultuj te trudności z lekarzem.

Na początku Waszej przygody z pieluchą może pojawić się tzw. pieluszkowe zapalenie skóry. W takich przypadkach zawsze sięgaj po krem na odparzenia. Krem łagodzi i chroni delikatną skórę dziecka z potwierdzoną klinicznie skutecznością, działając na trzy sposoby: działając kojąco na podrażnioną skórę za sprawą zawartego w nim emolientu, oraz tworząc wodoodporną warstwę ochronną, chroniącą skórę przed kontaktem ze wszelkimi czynnikami drażniącymi (jak na przykład mocz i kał).


6 zasad pielęgnacji pośladków noworodka >>

Dzięki nim pomożesz swojemu maluszkowi uniknąć takich problemów jak odparzenia czy pieluszkowe zapalenie skóry...




Sponsorem artykułu jest:

Sudocrem logo

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    Pamiętam te ''problemy'' kupkowe... Jak dziecko jest na piersi to ok, gorzej jak na mleku modyfikowanym, przynajmniej u nas tak było...
  • Awatar użytkownika agus2222
    agus2222Ikona zgłaszania komentarza
    U nas z kupkami nie ma problemów, pomimo, że nie codziennie się zdarzają :) Artykuł fajny :)