Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-12-03 12:28:40
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Freepik
Obowiązek wizytowania parafian nakłada na proboszcza prawo kanoniczne, a kolęda zwykle odbywa się w okolicy Bożego Narodzenia lub tuż po nim. W wielu parafiach zmienił się od tego roku także sposób, w jaki planowana będzie wizyta duszpasterska. Coraz popularniejsze staje się bowem zapraszanie księdza na wizytę do konkretnych parafian. Odchodzi się natomiast od wizytowania wszystkich w parafii, bez uprzedniego potwierdzenia chęci przyjęcia księdza w domu. Jak należy przygotować się do kolędy? Przygotowaliśmy dla Was krótki instruktaż dobrego parafianina.
Wizyta duszpasterska, popularnie zwaną kolędą, to miła tradycja i okazja, by spotkać się z księdzem lub proboszczem i porozmawiać o sprawach duchowych, a także wspólnie pomodlić się za domowników. Aby dobrze się przygotować do kolędy, warto zadbać o kilka szczegółów.
Choć wizyta księdza trwa zwykle krótko, warto zadbać o porządek w pomieszczeniu, w którym odbywa się kolęda. Nie musi być idealnie, ale uporządkowana przestrzeń będzie świadczyła o szacunku dla gościa i podkreśli wagę wizyty. Jeśli kolędą odbywa się w okresie Bożego Narodzenia lub tuż po nim, uroku dodadzą świąteczne dekoracje, takie jak choinka, szopka czy inne symbole nawiązujące do tego wyjątkowego czasu.
Najlepiej przygotować stół w centralnym miejscu w domu, na przykład w salonie lub kuchni. Na stole powinien znaleźć się biały, czysty obrus, który podkreśla uroczysty i świąteczny charakter spotkania. Jeśli nie masz białego obrusu, wybierz taki, który będzie ładny i estetyczny.
Obowiązkowym elementem każdej kolędy jest krzyż, który symbolizuje wiarę i obecność Chrystusa w domu. Zazwyczaj ustawiamy go w centralnej części stołu. Obok krzyża w trakcie kolędy powinniśmy umieść dwie zapalone świece w lichtarzach, których światło ma podkreślać duchowy wymiar wizyty. O elegancki i ładny kompet kolędowy zadbajmy nieco wcześniej – duży wybór znajdziecie na stronie e-dewocjonalia.eu.
fot. Zestaw kolędowy - krzyż, świeczki z lichtarzykami, miseczka i kropidło z e-dewocjonalia.eu
Kolejnym elementem niezbędnym do odbycia wizyty duszpasterskiej będzie woda święcona oraz kropidło. Wodę przygotowujemy w niewielkim naczyniu, najlepiej szklanym lub ceramicznym. Nie martw się także, jeśli nie masz kropidła - ksiądz zwykle przynosi swoje.
fot. Drewniany komplet kolędowy z e-dewocjonalnia.eu
Kolejną tradycją kolędową jest położenie na stole Pisma Świętego. Można je otworzyć na ulubionym fragmencie lub na tekście, który odnosi się do Bożego Narodzenia. Alternatywnie, można przygotować modlitewnik.
W trakcie wizyty duszpasterskiej tradycją jest również przekazanie ofiary na potrzeby parafii. Kwota zależy od możliwości finansowych rodziny i jest dobrowolna. Ofiarę najlepiej przygotować w kopercie, którą kładziemy z boku stołu.
Najważniejsza w kolędzie będzie jednak obecność wszystkich domowników. Warto, aby cała rodzina zgromadziła się przy stole, wspólnie się modląc i przyjmując błogosławieństwo. Wizyta duszpasterska to także dobry moment, by porozmawiać z księdzem o ważnych sprawach rodzinnych lub parafialnych.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.