Objawy ciąży pojawiają się dopiero po kilku tygodniach od zapłodnienia. Pierwszym z nich jest brak miesiączki, a kolejne następują dopiero po tym czasie. Jeśli jednak chcesz już wcześniej dowiedzieć się czy jesteś w ciąży możesz zrobić test ciążowy. Jednak robienie go na drugi dzień po stosunku, nawet jeśli w tym czasie już nastąpiło zapłodnienie nie wykryje jeszcze ciąży. Aby wiedzieć kiedy zrobić test ciążowy musisz znać działanie takich testów.
Kiedy zrobić test ciążowy? - Jak to działa?
Test ciążowy wykrywa podwyższony poziom hormonu gonadotropiny kosmówkowej, inaczej HCG (human chorionic gonadotropin). Jest to najwcześniej produkowany hormon ciążowy, wytwarzany przez zarodek, a potem przez łożysko. Test ciążowy jest w stanie wykryć ciążę najwcześniej po 6 dniach od zapłodnienia, ale im bliżej dnia spodziewanej miesiączki tym jego wynik jest bardziej wiarygodny. Wszystko zależy bowiem od czułości testu.
Gonadotropina w znacznych ilościach wydzielana jest dopiero po zagnieżdżeniu zarodka w macicy, czyli po ok. 7 dniach od zapłodnienia. Najbardziej miarodajny wynik będziesz mieć ok. 9-10 dni od zapłodnienia, czyli dnia owulacji. Wtedy bowiem po zagnieżdżeniu zarodka w macicy zacznie się tworzyć łożysko, które uwalnia duże ilości HCG do krwi i znajduje się również w moczu ciężarnej kobiety.
Kiedy zrobić test ciążowy? - rodzaje testów
Domowe testy ciążowe dostępne są w aptekach i drogeriach w trzech odmianach: płytkowe, strumieniowe i paskowe. Wszystkie działają na tej samej zasadzie, wykrywają stężenie hormonu HCG w moczu i mają podobną czułość. Najczulszy test wykrywa stężenie HCG poniżej 500 IU/l, podczas gdy stężenie powyżej tej jednostki występuje dopiero w 4 tygodniu ciąży, czyli dwa tygodnie od zapłodnienia. Testy różnią się tylko sposobem pobrania i aplikacji testowej próbki moczu. Na każdym z nich znajdziesz dokładną instrukcję obsługi, pamiętaj również żeby sprawdzić datę ważności testu – przeterminowany test wskaże nieprawidłowy wynik.
- Test paskowy zazwyczaj trzeba zanurzyć na 10 sekund w pobranej do czystego pojemnika próbce moczu.
- Test płytkowy ma dołączoną pipetę, którą z pojemnika pobiera się krople moczu i wkrapla w specjalnie do tego przeznaczone pole na teście.
- Test strumieniowy trzeba po prostu umieścić pod strumieniem moczu bez używania do tego dodatkowych pojemników i innych przyrządów.
Na każdym z nich znajdują się dwie kreski: jedna kontrolna, która zawsze powinna się uwidocznić po prawidłowym wykonaniu testu oraz druga, która jeśli się pojawi oznacza wynik pozytywny – ciążę.
Kiedy zrobić test ciążowy? - test z krwi
Domowy test ciążowy nie daje stuprocentowej pewności. Częściej zdarzają się fałszywe wyniki negatywne, ponieważ testy mają zbyt małą czułość, aby wykryć lekko podwyższony poziom HCG. Jednak może być również tak, że test fałszywie pokaże wynik pozytywny, który przy braku ciąży może wskazywać na różne choroby. Dlatego gdy na teście zobaczysz wyraźny wynik pozytywny lub gdy podejrzewasz ciążę mimo negatywnego wyniku testu udaj się do lekarza ginekologa, który zbada cię i zleci badania krwi tzw. beta HCG. Dopiero wynik tego badania da ci pewność, że spodziewasz się dziecka. Badanie to określi również dokładny poziom hormonu. Należy je powtórzyć po kilku tygodniach, aby kontrolować jego wzrost, który w ciągu pierwszych 7-12 tygodnia ciąży stale rośnie. Jeśli tak się dzieje oznacza to, że ciąża rozwija się prawidłowo.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: