Opublikowany przez: monika.g 2015-10-06 10:02:12
Naukowcy z York University przeanalizowali dane dotyczące odżywiania i aktywności ruchowej ponad 30 tys. dorosłych Amerykanów zebrane w latach 1971-2008. Okazało się, że ludzie w tym samym wieku, jedząc tyle samo i będąc tak samo aktywni fizycznie 20 lat temu byli szczuplejsi i lżejsi niż współcześnie. Z badań wynika, że przykładowo współczesny 25-latek, aby nie mieć nadwagi musi jeść mniej i ćwiczyć więcej niż jego rówieśnik żyjący 30-40 lat temu.
(Pixabay.com @ Jemy mniej, ćwiczymy więcej, mimo to tyjemy szybciej niż nasi rodzice)
Przyczyną takiego stanu nie jest jedynie nadmierne spożywanie jedzenia i brak ruchu. Na otyłość muszą mieć również wpływ inne czynniki, które mimo ograniczania jedzenia i zwiększenia ruchu nie pozwalają utrzymać właściwej wagi. Utrzymanie stałej i prawidłowej wagi z pozoru wydaje się nie takie trudne, jednak wbrew ogólnemu przekonaniu nie wynika ono tylko z bilansu energetycznego, czyli stosunku energii, jaką dostarczyliśmy do organizmu, do tej, którą spaliliśmy w trakcie aktywności fizycznej. Oddziałują na nią również takie czynniki jak: jakość spożywanych produktów, zanieczyszczenia środowiska, leki, jakie przyjmujemy, poziom stresu, nasze geny, skład mikroflory jelitowej, czy nawet większa w stosunku do poprzednich dziesięcioleci ekspozycja na światło w nocy, czyli zmiana trybu życia z dziennego na nocny.
W każdym przypadku otyłości przyczyny i główne czynniki powodujące tycie są inne i nie da się ich ogólnie określić dla wszystkich. Natomiast pewne jest jedno, że utrzymanie prawidłowej masy ciała jest współcześnie dużo trudniejsze niż było jeszcze 20 lat temu.
Macie problem z utrzymaniem prawidłowej sylwetki i wagi? Stosujecie diety i ćwiczenia odchudzające? Czy są skuteczne?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.10.16 19:20
No tak.. i stąd tylu otyłych w naszych czasach
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.