Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-03-04 12:36:55
Autor zdjęcia/źródło: @materiały partnera artykułu
Wiele osób traktuje swój problem po macoszemu, uciekając się do szybkich metod zwalczających nieświeży oddech. Powszechne jest stosowanie miętowych pastylek, gum do żucia czy cukierków, które działają tylko doraźnie. Przyczyn nieświeżego oddechu jest mnóstwo - problem może być niewielki, lecz lekceważony z pewnością przerodzi się w coś groźniejszego.
Niemal 90 procent osób z nieświeżym oddechem niedostatecznie dokładnie dba o higienę swoich zębów. Wiele osób ogranicza się do powierzchownego mycia jamy ustnej, zapominając o dokładnym szczotkowaniu przestrzeni między zębami. To właśnie tam najczęściej gromadzą się resztki pokarmu, które stanowią świetną pożywkę dla grzybów oraz bakterii. W procesie fermentacji wydziela się siarkowodór, który objawia się w formie przykrego zapachu z ust. Dokładne czyszczenie jamy ustnej, stosowanie nici dentystycznej oraz dedykowanych płukanek powinno zminimalizować krępujący problem.
Niekiedy nawracający problem nieświeżego oddechu nie jest związany ze stanem uzębienia, a oznacza kłopoty ze strony układu trawiennego. Częstą przyczyną powszechnego problemu jest zapalenie błony śluzowej żołądka, nieżyt przewodu pokarmowego, lub kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby oraz trzustki. W zależności od problemu należy udać się do odpowiedniego lekarza. Godnym uwagi jest gastroenterolog, który zlokalizuje schorzenie i wdroży odpowiednie leczenie.
Niekiedy problem jest poważniejszy i wymaga interwencji innego lekarza. Jeśli w wydychanym powietrzu unosi się zapach acetonu, należy udać się do diabetologa, który zleci podstawowe badania na poziom cukru oraz insuliny. Może się okazać, że pacjent ma problemy z trzustką lub choruje na cukrzycę. Jeśli natomiast w oddechu można wyczuć zapach moczu, konieczne należy odwiedzić nefrologa, aby zbadać pracę nerek.
Głównym zadaniem hormonów stresu, czyli adrenaliny i kortyzolu, jest pomoc w przetrwaniu ciężkich sytuacji. Zazwyczaj nie jest problemem, jeśli sytuacje tego typu mają charakter krótkotrwały. W przypadku przewlekłego stresu obniża się wydzielanie śliny, pojawiają się też sygnały ze strony układu sercowego, objawiające się w postaci arytmii czy nadciśnienia. Wszystko to powoduje zaburzenie równowagi flory bakteryjnej w jamie ustnej, ponieważ wydziela się więcej lotnych związków siarki.
Na nieprzyjemny zapach z ust wpływają także używki, drastyczna dieta, a nawet stosowanie niektórych leków. Warto wiedzieć, że zaniedbanie tego problemu może prowadzić nawet do depresji, zatem nie warto zwlekać, lecz szukać przyczyny i wdrożyć odpowiednie działania.
Partnerem materiału jest DentoCentrum - gabinet stomatologiczny Kraków.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.