Jak zapobiegać odmrożeniom u dzieci w czasie mrozu? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak zapobiegać odmrożeniom u dzieci w czasie mrozu?

Jak zapobiegać odmrożeniom u dzieci w czasie mrozu?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Marcel Walter on Unsplash

Nadchodzi “Bestia ze wschodu”. Czy to tytuł nowego filmu? Nie, tak nazywa się wyż ukształtowany nad Syberią, który niesie ze sobą mróz i duże opady śniegu. Jak zabezpieczyć dziecko przed odmrożeniami?

Synoptycy ostrzegają, że Polskę czeka atak zimy. W połowie stycznia możemy spodziewać się większych opadów śniegu i niskich temperatur, jak na styczeń przystało. Początkowo zapowiadany mróz, nawet do –30 stopni C, raczej się nie pojawi, ale kilkunastu stopni możemy się spodziewać. Taka pogoda sprawia, że zastanawiamy się czy wychodzić z dziećmi na spacery. Czy to jest bezpieczne? Czy maluchy są bezpieczne na mrozie? 

Spis treści:

Jak zapobiegać odmrożeniom i przemarzaniu u dzieci? 

Co robić kiedy dziecko przemarzło i podejrzewasz, że mogą pojawić się odmrożenia?

Jak odróżnić odmrożenie od przemarznięcia?

>>>> Czytaj też: Jak długo powinien trwać spacer z małym dzieckiem w czasie mrozu

Jak zapobiegać odmrożeniom i przemarzaniu u dzieci?

Na dużym mrozie najszybciej marzną kończyny - dochodzą do nich najcieńsze naczynia krwionośne oraz twarz, która jest odkryta. 

  • Kika warstw ubrania - najlepszą obroną przed mrozem jest ubieranie malucha na cebulkę. Kolejne warstwy zabezpieczają przed wychłodzeniem. Gromadzące się pomiędzy poszczególnymi warstwami powietrze jest ciepłe i stanowi izolację przed zimnem.

  • Ubieraj dziecko tak, żeby mogło się ruszać! Nowoczesne włókna sprawiają, ze ubrania na mróz  ciepłe, ale cienki, a dziecko ubrane nawet w kilka warstw nadal może swobodnie biegać, chodzić i bawić się na śniegu.

  • Bielizna termiczna, czyli wykonana z tkanin odprowadzających wilgoć. Jeśli wiesz, że Twój maluch szybko się poci, nie zakładaj mu bawełnianych koszulek, które wchłaniają pot. Kiedy zauważysz, że maluch się spocił, szybko wróćcie do domu i przebierz go w suchą bieliznę. 

  • W mroźne dni spacerujcie blisko domu, tak żeby w każdej chwili można było wrócić do domu.

  • Rękawiczki z jednym palcem lepiej chronią przed zimnem niż pięciopalczaste.

  • Odpowiednie kosmetyki, dedykowane do ochrony delikatnej skóry buzi dziecka zimą.

  • Przemarznięciu sprzyjają odwodnienie i głód.

Czy wiesz, dlaczego w czasie mrozu zawsze chce się siusiu? Organizm zużywa dużo cennej energii do ogrzania wody wchodzącej w skład tkanek i krwi. By jej nie tracić, ośrodek termoregulacji dąży do pozbycia się wody z organizmu.

Co robić kiedy dziecko przemarzło i podejrzewasz, że mogą pojawić się odmrożenia?

Pierwszą oznaką, że dziecko lub osoba dorosła przemarzła są zaczerwione dłonie i stopy. Konieczne jest wtedy szybkie i skuteczne działanie. Na odmrożenia najbardziej narażone fragmenty skóry przylegające do chrząstek i najczęściej pojawiają się w obrębie nosa, uszu i policzków.

  • Jak najszybciej wróćcie do domu i zdejmijcie wierzchnią odzież.

  • Przemarznięte rączki i nóżki ogrzewaj w ciepłej wodzie, ale nie gorącej. Zaczynaj od wody letniej, stopniowo zwiększając jej temperaturę. Umieszczenie kończyn w gorącej wodzie może spowodować popękanie delikatnych naczyń krwionośnych. 

  • Podawaj ciepłe napoje, które rozgrzewają od wewnątrz. Może to być zwykła herbata albo herbatka owocowa z miodem i odrobiną imbiru. 

  • Kiedy maluch lub Ty poczujecie, że jest już cieplej załóżcie ciepłe, miłe w dotyku i luźne bluzę lub sweter i ciepłe skarpety – najlepsze będą takie bez ścisłych gumek (jak do spania), jak do chodzenia zimą po domu. Dodatkowo można zawinąć się w koc. Ważne, by tkaniny miłe i nie podrażniały skóry.

  • Po przywróceniu normalnej temeraturyskóre pielęgnujemy jak przy lekkim oparzeniu. 

Jak odróżnić odmrożenie od przemarznięcia

Wyżej wymienione porady mają zastosowanie przy przemarznięciu lub odmrożeniu I stopnia, które nie wymaga pomocy lekarskiej. Wyróżniamy 4 stopnie odmrożenia:

  • I stopień - bladość skóry z brakiem odczuwania bodźców bólowych,

  • II stopień - powstają na skórze pęcherze,

  • III stopień - na skórze pojawia się widoczna, ale powierzchowna martwica,

  • IV stopień - zamrożenie skóry na całej grubości z rozwojem martwicy.

Pojawienie się na skórze pęcherzy, owrzodzeń lub widocznej martwicy wymaga natychmiastowego zgłoszenia się najbliższym oddziale SOR. 

Odmrożenia I stopnia goją się samoistnie i nie pozostawiają żadnych śladów

>>> Czytaj też: Kaszka dla dzieci wycofana ze sprzedaży! Mamo sprawdź, czy masz ją w domu

Źródło: mp.pl