Obecnie w żadnej aptece nie kupisz maseczki ochronnej, a na stronach internetowych cena jednej sztuki wzrosła z kilku groszy do kilkunastu złotych. Musisz wiedzieć, że maseczki są jednorazowe i trzeba je zmieniać w ciągu dnia kilkakrotnie, a zużytą maseczkę jak najszybciej wyrzucić do kosza. Kupowanie ich w sieci wiąże się więc z dużym wydatkiem. Jednak maseczkę na twarz bez większych kosztów i przy użyciu kilku podstawowych produktów zrobisz samodzielnie w domu. Jak uszyć maseczkę na twarz? Oto prosty sposób.
NIE PRZEGAP! To dobry czas, aby zadbać o siebie!
Jeśli jesteś teraz w domu, masz więcej czasu dla siebie i chcesz zadbać o zdrowie, do 15 kwietnia, z kodem #zostańwdomu możesz skorzystać z:
-50% na każdy webinar! Aż 50 tematów opracowanych przez specjalistów, np. "Czy trzeba suplementować dzieci", "Dieta, a długowieczność", "Jak zmotywować się do zmiany stylu życia" i wiele innych
-30% na kosultację online z dietetykiem Agnieszką Małek
*wyślij nam potwierdzenie wpłaty, by przyspieszyć dostęp
Jak uszyć maseczkę na twarz? – kto powinien ją nosić?
Według zaleceń WHO maseczki ochronne powinny być noszone przez osoby:
- zakażone koronawirusem,
- podejrzewające u siebie zakażenie, z powodu odczuwanych objawów: gorączka, kaszel, duszności,
- opiekujące się osobami chorymi na COVID-19.
Maseczki na twarz powinny więc nosić osoby zakażone koronawirusem, który roznosi się drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania, a nawet mówienia. Dzięki maseczce wirusy obecne w ślinie osoby zakażonej są zahamowane, osiadają na maseczce i nie rozprzestrzeniają się wokół.
Osoby zdrowe nie powinny nosić maseczek, ponieważ nie uchronią ich one przed zakażeniem, a dodatkowo mogą stać się jego przyczyną. Zbyt długie noszenie maseczki sprawia, że staje się ona ciepła i wilgotna, a to najlepsza pożywka dla patogenów. Osoba nosząca maseczkę jest również przeświadczona, że jest chroniona przed groźnym wirusem, dlatego zaniedbuje inne środki ostrożności i tym samym naraża się na zakażenie.
Pamiętaj, że najskuteczniejszą profilaktyką infekcji koronawirusowej jest częste mycie lub dezynfekowanie rąk, unikanie dużych skupisk ludzkich, zachowywanie dystansu od innych osób oraz nie wychodzenie z domu, gdy nie ma takiej konieczności.
Jak uszyć maseczkę na twarz? Prosta instrukcja DIY
Szpitalne maseczki ochronne zrobione są z włókniny medycznej, której zapewne nie posiadasz w domu, a zdobycie jej na własny użytek będzie raczej niemożliwe. W razie podejrzenia zakażenia koronawirusem trzeba reagować natychmiast, dlatego najłatwiej jest wykorzystać materiały, które na pewno masz w swoim domu.
To będzie Ci potrzebne:
- ręcznik papierowy,
- kawałek bibuły,
- gumka recepturka,
- sznurek,
- zszywacz do papieru,
- drucik,
- taśma klejąca.
Instrukcja wykonania:
- Połóż jeden kawałek ręcznika papierowego na drugim, na nie połóż kawałek bibuły takiej samej wielkości. Powstaną 3 warstwy. Całość przetnij na pół.
- Taśmą sklej krótkie końce, tak aby je usztywnić i połączyć, żeby kawałki papieru się nie rozwarstwiły i nie przesuwały.
- Zrób po dwa otwory na każdym krótkim usztywnionym taśmą końcu papieru. Przewlecz przez nie sznurki o takiej samej długości.
- Do brzegów maseczki możesz również przymocować za pomocą zszywacza gumki recepturki, po jednej przyczepionej wzdłuż krótszego boku papieru.
- Na środku dłuższego boku prostokąta przyklej drucik. Będzie on potrzebny do dopasowania maseczki na nosie, aby dobrze przylegała. Gotowe!
Pamiętaj, że taka maseczka może być noszona tylko przez 15-20 minut, a po użyciu trzeba ją wyrzucić do śmieci.
CZYTAJ TEŻ:
Żelazo w ciąży – dieta i suplementacja. DIETETYK
Żel antybakteryjny jak zrobić? PRZEPIS na domowy żel antybakteryjny>>