Jak szybko i skutecznie pozbyć się kataru? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak szybko i skutecznie pozbyć się kataru?

Jak szybko i skutecznie pozbyć się kataru?

Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu

Klasyczne przeziębienie, czyli infekcja wirusowa, dotyka przeciętną dorosłą osobę 2-4 razy w ciągu roku (dziecko nawet 8-9!). Jednymi z głównych objawów są wtedy ból gardła i katar. Przyglądając się bliżej drugiemu z nich - uczuciu zatkanego i cieknącego nosa - warto poznać sposoby na jak najszybszy ratunek!

Katar i problemy z gardłem - czy są ze sobą połączone?

Występujące w jamie nosowej i zatokach przynosowych stany zapalne, które potocznie nazywamy katarem, najczęściej dotykają nas w okresach osłabionej odporności. Głównie dotyczy to sezonu jesienno-zimowego oraz wiosny. Pojawia się wtedy zwiększona ilość wydzieliny w nosie, która może być zarówno wodnista, co najczęściej wskazuje na alergiczny nieżyt nosa, jak i znacznie gęstsza, trudna do pozbycia się. 

Niestety, często nieżyt nosa pojawia się wspólnie z gardłowymi problemami. Jeśli zmagamy się z zatkaniem nosa, zaczynamy oddychać przez usta, co znacznie zwiększa ryzyko podrażnienia znajdujących się tam tkanek. O wiele bardziej są wtedy narażone na przesuszenie oraz kontakt z patogenami wywołującymi różnego rodzaju choroby dróg oddechowych. Tym bardziej, że część z nich nos jest w stanie zatrzymać (wpływa na to budowa anatomiczna, jak i obecny w nim śluz), zaś gardło nie jest wystarczającą ochroną. 

Jak pokonać katar? Fenylefryna i inne leki

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto jak najszybciej pozbyć się tego uciążliwego i zagrażającego naszym drogom oddechowym objawu! Jednym ze środków stosowanych w celu obkurczenia naczyń krwionośnych nosa - co redukuje obrzęk oraz przekrwienie śluzówki - jest podawana doustnie fenylefryna. Stanowi składnik m.in. złożonych preparatów na przeziębienie i grypę (np. w połączeniu z paracetamolem), które są dostępne w aptekach bez recepty.  

Pozostałe leki stosowane w celu łagodzenia kataru to m.in. efedryna, oksymetazolina, ksylometazolina czy nafazolina. Podaje się je miejscowo, lecz maksymalnie przez kilka dni. Inaczej może wystąpić znaczne podrażnienie błon śluzowych lub tzw. polekowy nieżyt nosa - nie warto ryzykować!

Domowe sposoby na katar

Warto pamiętać, że duże wsparcie w walce z katarem mogą przynieść też różnego rodzaju domowe metody. 

  • Aromaterapia - odpowiednio dobrane olejki eteryczne, które dodaje się do nawilżacza powietrza lub skrapia się nimi piżamę przed snem, nie tylko ułatwiają oddychanie, lecz także wykazują właściwości antybakteryjne. W zmaganiach z nieżytem nosa wskazane są np. olejki eukaliptusowy, lawendowy czy sosnowy.
  • Woda morska - w aptekach dostępne są spray’e, które umożliwiają płukanie zatkanego nosa wodą morską, co działa m.in. nawilżająco na znajdujące się w nim tkanki.
  • Izotoniczna sól fizjologiczna - to kolejny preparat dostępny bez recepty. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku gęstego kataru, stąd też warto przeprowadzać nim irygacje nosa oraz zatok. 
  • Produkty spożywcze o intensywnym aromacie - w przypadku uczucia silnego zatkania nosa, warto wdychać naturalne produkty, które cechują się intensywnym zapachem, np. chrzan lub cebulę. Pozwalają odetkać nos i ułatwić opróżnianie go z gęstej wydzieliny. 
  • Sen w odpowiednim ułożeniu - w przypadku kataru powinno się spać z lekko uniesioną głową, ponieważ ułatwia to spływanie wydzieliny i tym samym zmniejsza ryzyko zatkania nosa. Dzięki temu łatwiej uniknąć zaburzeń oddychania i konieczności przeniesienia go na tor ustny. 
  • Optymalne nawilżenie powietrza - zbyt suche powietrze, które występuje przede wszystkim w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz ogrzewanych, nie tylko nie ułatwia wyleczenia karatu, lecz może być czynnikiem, który go wywołał. Przesuszone tkanki są mniej odporne na różnego rodzaju drobnoustroje odpowiadające za wystąpienie infekcji. Warto zatem pamiętać aby zadbać o optymalną dla naszych organizmów wilgotność powietrza, czyli 45-65 proc. 

Pamiętaj, każdy sposób leczenia wymaga zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa. Mowa zwłaszcza o lekach. Decydując się na nie, zwróć uwagę na ewentualne przeciwwskazania do ich stosowania lub interakcje, w jakie wchodzą z innymi farmaceutykami. Niewątpliwie jednak nie pozostawiaj kataru samemu sobie. Olejki eteryczne? Tak, ułatwią oddychanie. Fenylefryna? Owszem, znacznie zredukuje objawy nieżytu nosa - szybka i skuteczna ulga jest możliwa!