Opublikowany przez: Ania545 2015-05-19 11:38:15
Oto, jak przebiega cała procedura pozyskiwania dotacji z UE.
ETAP 1. Konsultacje i analiza możliwości
Unia Europejska przyznaje dotacje na działania, które mają umożliwić osiągnięcie konkretnych celów. Dlatego też, na samym początku należy określić podmiot inwestycji i przeprowadzić dokładną analizę potrzeb i możliwości swojej firmy.
ETAP 2. Przygotowanie i złożenie dokumentacji aplikacyjnej
Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się ze szczegółowymi wymogami programu, co pozwoli prawidłowo zebrać i przygotować całą dokumentację, niezbędną do ubiegania się o dotację. Należy również pamiętać, aby śledzić terminy naborów, gdyż tylko wtedy wnioski są przyjmowane. Przy przygotowywaniu wniosku, zaleca się skorzystanie z pomocy specjalistów z danego regionu. Warto w tym celu posłużyć się wyszukiwarką internetową i wyszukać konkretną firmę poprzez taką frazę jak: „doradztwo unijne Rzeszów”.
ETAP 3. Ocena wniosku
Na tym etapie wniosek jest szczegółowo sprawdzany i weryfikowany pod względem formalnym i merytorycznym. Proces oceny wniosku trwa najczęściej od 3 do 6 miesięcy. W momencie jego pozytywnej oceny, środki unijne zostają wnioskodawcy przyznane.
ETAP 4. Podpisanie umowy
Po pozytywnej ocenie wniosku, dochodzi do podpisania umowy o dofinansowanie z instytucją, która będzie dotację przekazywać. Jest to równoznaczne z zarezerwowaniem środków finansowych na dany cel, które zostaną wypłacone po prawidłowym zrealizowaniu inwestycji. W momencie podpisania umowy, wnioskodawca staje się beneficjentem.
ETAP 5. Realizacja inwestycji
Każdy beneficjent, na zrealizowanie konkretnego projektu, otrzymuje 2-3 lata od momentu podpisania umowy o dotację. Realizacja inwestycji musi być zgodna z założeniami, jakie zostały przedstawione we wniosku. Jakiekolwiek odstępstwa i zmiany muszą zostać uprzednio zaakceptowane przez instytucję, która przyznaje dotację.
ETAP 6. Rozliczenie dotacji
Aby otrzymać refundację, należy złożyć wniosek o płatność wraz ze wszystkim dokumentami, które potwierdzają poniesione koszty. Wniosek o płatność należy sporządzić na odpowiednim formularzu. Po złożeniu, wniosek jest weryfikowany, a po jego akceptacji staje się podstawą do rozliczenia projektu i wypłacenia dotacji.
ETAP 7. Kontrola
Kolejny etap to kontrola zrealizowanego projektu, co do jego zgodności z założeniami, zawartymi we wniosku. Dopiero po wydaniu pozytywnej informacji pokontrolnej, następuje wypłata unijnego dofinansowania.
ETAP 8. Otrzymanie unijnej dotacji
Następnie, po przeprowadzeniu kontroli, beneficjent otrzymuje dotację na numer konta, podany wcześniej we wniosku.
ETAP 9. Sprawozdawczość
Po otrzymaniu dotacji, beneficjent musi pamiętać o zachowaniu okresu trwałości projektu, który, w zależności od programu, wynosi 3 lub 5 lat. Beneficjent musi pamiętać także o złożeniu sprawozdania z realizacji projektu, a także pozwolić instytucji, która dotację wypłaca, na przeprowadzanie kontroli przez cały okres jego trwania.
Więcej informacji: http://www.innpuls.pl/
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.