Jak odróżnić zgagę od refluksu? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak odróżnić zgagę od refluksu?

Jak odróżnić zgagę od refluksu?

Autor zdjęcia/źródło: @ Jak odróżnić zgagę od refluksu?

Choroba refluksowa oraz zgaga ze względu na pewne podobieństwo mogą być ze sobą mylone. Jednak na wstępie trzeba zaznaczyć, że choroba refluksowa to ściśle wyodrębniona jednostka chorobowa, która polega na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku. Zgaga to z kolei objaw, który może towarzyszyć różnym dolegliwościom.

Na czym polega refluks?

Refluks niekiedy może być zjawiskiem fizjologicznym, jednak gdy dołączają się do niego objawy takie jak pieczenie za mostkiem, odbijanie, cofanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do gardła, to wtedy definiuje się to jako choroba refluksowa. Do objawów może także dołączać się poranna chrypka, która wynika z podrażnienia strun głosowych przez zarzucaną treść z żołądka, suchy kaszel oraz świszczący oddech. Poza tym kwas żołądkowy dostający się do przełyku silnie podrażnia błonę śluzową, która go wyściela i powoduje powstanie stanów zapalnych z nadżerkami i owrzodzeniami. W sytuacji, gdy takie zmiany nie są poddane odpowiedniemu leczeniu, istnieje ryzyko rozwoju tzw. przełyku Barretta, który jest stanem predysponującym do nowotworu.

Skąd bierze się choroba refluksowa?

Główną przyczyną choroby refluksowej jest niewydolność dolnego zwieracza przełyku, czyli struktury mięśniowej, która w warunkach fizjologicznych zapobiega cofaniu się treści z żołądka do przełyku. Jednak na skutek różnych czynników – otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu, spożywanie tłustych pokarmów czy zażywanie określonych grup leków – może powodować rozluźnienie zwieracza i zarzucanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku.

Z czym można pomylić zgagę?

Powszechnie występująca zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem, promieniujące do jamy ustnej, bywa mylone z bólem kardiologicznym towarzyszącym chorobie wieńcowej serca. Obie te dolegliwości są podobne, jednak ból pochodzący z serca pojawia się za mostkiem, promieniując do żuchwy, a także lewej ręki i w przeciwieństwie do choroby refluksowej towarzyszy mu uczucie lęku i niepokoju. Natomiast piekący ból na tle gastrologicznym zwykle ma związek ze zbyt obfitym lub nieodpowiednim posiłkiem.

Czy zgaga zawsze towarzyszy refluksowi?

To, czy zgaga występuje razem z chorobą refluksową, zależy od podatności danej osoby, więc nie zawsze będzie to stałym elementem tej przypadłości. Niektórzy mogą doświadczać bardzo dokuczliwych objawów, które będą utrudniać codzienne funkcjonowanie, natomiast inni mimo intensywnego zarzucania mogą nie mieć żadnych symptomów choroby. Natomiast niepokojące powinny być ból pojawiający się podczas przełykania pokarmów, spadek masy ciała mimo dobrego apetytu, gorączka o nieznanej przyczynie oraz anemia. Takie dolegliwości powinny być jak najszybciej zgłoszone lekarzowi, ponieważ może pod nimi kryć się poważna choroba na tle organicznym.

Czy refluks i zgagę można wyleczyć?

Refluks jest chorobą czynnościową, której przyczyny są nie do końca poznane, dlatego leczenie polega jedynie na uśmierzaniu dokuczliwych objawów, między innymi za pomocą leków hamujących wydzielanie kwasu solnego i obniżających pH w żołądku. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie Iberogast, oparty na wyciągach z ziół leczniczych, który niesie ulgę w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Dodatkowo ważne jest przestrzeganie diety, czyli unikanie posiłków ciężkostrawnych, a także częstsze posiłki spożywane w małych ilościach.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.