Opublikowany przez: Familiepl 2018-12-13 14:52:29
Autor zdjęcia/źródło: Dietetycy MedFood: Natalia Palmowska i Aleksandra Krzan
Pomimo tego, że świąteczne dania są kaloryczne i pełne szkodliwych składników, m.in. cukru i kwasów tłuszczowych trans nie będziemy namawiać Cię do „głodowania” przy świątecznym stole. Oczywiście idealnie by było, aby nawet na czas Świąt nie robić sobie odstępstw. Jednak Święta Bożego Narodzenia są tylko raz w roku, dlatego wszystko zaplanuj i ciesz się tym czasem.
Po pierwsze i najważniejsze – zdrowa psychika! Pamiętaj, że jeśli przez cały rok dzielnie stosowałeś dietę to trzy dni zwiększonej podaży kalorycznej nie wpłyną niekorzystnie na Twoją sylwetkę. Oczywiście jeśli wejdziesz na wagę to jej wskaźnik może wskazać wyższą wartość. Jednak pamiętaj, zwiększona ilość węglowodanów oraz soli podczas świątecznych uczt powoduje zatrzymanie wody w organizmie, co minie, jeśli tylko wrócisz do swojego zwyczajnego sposobu żywienia. Tak więc nie ma się czym załamywać, głowa do góry i przeskakujemy energicznie do punktu drugiego.
Po drugie - staraj się spędzać ten czas na tyle ile to możliwe AKTYWNIE:
Po trzecie - jedz powoli i gryź dokładnie, dzięki czemu szybciej się nasycisz. Pobudzisz też nerw błędny, co poprawi trawienie – to naprawdę działa – Twój żołądek ma szansę zawiadomić Twój mózg, że już się napełnił. Zatem w spokoju delektuj się świątecznymi daniami oraz towarzystwem zasiadającym z Tobą przy stole.
Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie okresowego postu, np. postu w wigilię o wodzie, od rana aż do kolacji. Jeśli jednak nie masz w zwyczaju pościć, to podejdź do tego ostrożnie! Siadanie bardzo głodnym do stołu zwiększa szansę na niepohamowany apetyt przy wieczornej kolacji. Cały dzień bez jedzenia może przyprawić Cię o rozdrażnienie, senność, brak energii. To indywidualna sprawa. Dostosuj to do siebie.
Jeśli już nadszedł czas Wigilii czy świątecznego obiadu to pamiętaj, aby nie nakładać od razu dużych porcji na talerz. Spróbuj niewielkich ilości różnych dań i jeśli masz ochotę na dokładkę, to wybierz to danie, które najbardziej Ci posmakowało. Będzie Ci potem niezręcznie zostawić pół talerza bigosu czy ciasta, kiedy stwierdzisz, że więcej nie dasz rady już zjeść czy przejdzie Ci na to po prostu ochota.
Dobrą opcją będzie także rezygnacja z bezsensownych, kalorycznych i tuczących zapychaczy, takich jak: chleb, makarony i ziemniaki z sosami. Unikaj także panierki (chyba że marzył Ci się od dłuższego czasu kotlet w panierce J). Na świątecznym stole jest tyle wspaniałości, że nie ma sensu „dopychać” się innymi produktami.
Pomysły na świetne i super zdrowe potrawy świąteczne i sylwestrowe znajdziesz w e-booku dietetyków MedFood: Natalii Palmowskiej i Aleksandry Krzan - zobacz tutaj >> https://medfood.com.pl/sklep/ebook-swiateczny/
I co ważne - nie jedz na siłę! Mamy tu na myśli próbowanie wszystkiego, co wyszło spod rąk gospodarza (bo przecież tak się napracował i włożył tyle serca w przygotowanie wszystkich świątecznych dań). Staraj się nakładać sobie sam na talerz, bo dobrze wiesz jak to się kończy, kiedy ciocia/mama/babcia nakładają Ci porcje wszystkiego „od serca”.
Możesz także dołożyć do wigilijnej kolacji czy świątecznego obiadu swoją cegiełkę i przygotować np. odchudzony deser. Po inspirację zapraszamy do naszego e-booka „Świąteczne słodkości i sylwestrowe przekąski”. Znajdziesz tam przepisy na pyszne pierniczki, kruche ciasteczka, wyśmienity świąteczny tort marchewkowy czy najprostszy sernik świata oraz przepisy na szybkie, zdrowe, sylwestrowe przekąski! Zachęciłyśmy Cię, PRAWDA!? Jeśli jeszcze nie, to kupując e-booka wspierasz olsztyńską fundację "PRZYSZŁOŚĆ DLA DZIECI". Cały zysk ze sprzedaży jest przeznaczony na pomoc potrzebującym dzieciom. Czy nie uważasz, że okres świąteczny jest idealnym czasem na okazanie serca potrzebującym. Ten mały gest – kupno e-booka – wywoła uśmiech na twarzach wielu dzieci.
A więc – DO DZIEŁA!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.