Gdy zapada decyzja o wejściu na drogę sądową, aby tam domagać się prawa do alimentów na dziecko od drugiego z rodziców, powstaje pytanie "od czego zacząć". Najlepiej od początku, czyli od pozwu alimentacyjnego. Oto krótki przewodnik jak samodzielnie napisać pozew o alimenty.
Jak napisać pozew o alimenty: czy konieczny jest prawnik?
Nie zawsze sytuacja życiowa samodzielnych mam pozwala im powierzyć sprawy dziecka profesjonaliście i wynająć prawnika. Często samotne mamy, szczególnie przy najmniejszych dzieciach, muszą się mierzyć z trudną sytuacją materialną. Stąd wynajęcie prawnika często nie wchodzi w grę. Ale nic straconego. W dobie internetu wszystko jest możliwe. Warto ściągnąć sobie z sieci jakiś wzór pisma i na jego bazie skonstruować własny, indywidualny pozew o alimenty. Na czym się skupić pisząc swój pozew? Czego w pozwie o alimenty nie powinno zabraknąć aby był skuteczny?
Jak napisać pozew o alimenty: o czym należy pamiętać
1. Ogół. Najtrudniej jest zacząć, dlatego ułatw sobie początki i w pierwszej kolejności wypełnij te dane, które są proste i oczywiste, czyli dane osobowe i adresowe Twoje, dziecka oraz instytucji, do której adresowane jest pismo - Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. W prawym górnym rogu wpisz bieżącą datę i nazwę miejscowości w której mieszkasz. Pod spodem, większą czcionką, podaj pełną nazwę Sądu i Wydziału, do którego kierowany jest pozew (zazwyczaj Rodzinny i Nieletnich) oraz miejscowość w której się znajduje. Dalej po prawej stronie wpisz "Powód" (to Twoje dziecko) i uzupełnij jego dane: imię, nazwisko, pesel i dopisek w nawiasie "małoletni". Pod spodem wpisz "reprezentowany przez" i swoje dane: imię, nazwisko, pesel, adres, kraj zamieszkania. Pod spodem, w tym samym układzie, wpisz "Pozwany" i analogicznie uzupełnij dane pozywanego o alimenty rodzica (ojca) dziecka. Następnie, od nowej linii, wpisz "wartość przedmiotu sporu" i podaj kwotę zaległych alimentów oraz opisz roszczenie (np. alimenty w wysokości 800 zł miesięcznie do dnia uzyskania przez powoda pełnoletności lub ukończenia studiów wyższych"). Ważne! Dopisz w nawiasie "(zwolniony od opłaty sądowej)" - skłądając pozew o alimenty nie ponosisz kosztów sądowych. Na tej samej zasadzie opracuj też zakończenie. Dodaj ostatnie zdanie "Na podstawie powyższego wnoszę jak we wstępie", umieść swój podpis i poniżej "Spis załączników", wymieniając po kolei wszystkie załączniki, jakie przesyłasz wraz z pozwem: kosztorys wydatków związanych z dzieckiem i utrzymaniem, faktury kosztowe, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (niezbędny) i odpis pozwu wraz z załącznikami (pozew skłądasz w dwóch egzemplarzach).
2. Tytuł. Najlepiej krótki, np. "Pozew o alimenty". Możesz też dopisać "z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia" - ten zapis pozwoli Ci ubiegać się o comiesięczne zabezpieczenie kwot wysokości przyszłych alimentów już w czasie trwania postępowania sądowego, aby Tobie i dziecku nie groził absolutny brak środków do życia.
3. O co wnosisz. Od razu w punktach spisujesz o co wnosisz w pozwie w imieniu małoletniego: o zasądzenie alimentów w wysokości XX płatnych z góry do dnia xx każdego miesiąca wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat wraz z nadaniem klauzuli natychmiastowej wykonalności; o odebranie praw rodzicielskich; o dopuszczenie dowodu z zeznań świadków; o zaliczenie w poczet dowodów w sprawie dokumentów załączonych do pozwu na okoliczności przedstawione w jego uzasadnieniu; o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron na okoliczność posiadania wspólnie małoletniego dziecka; o ustanowienie pełnomocnika z urzędu itd.
4. Uzasadnienie. Najtrudniejsza część. Możesz pisać "ad." poszczególnych punktów wnioskowanych w pozwie kwestii. Bądź rzeczowa. Możesz opisywać fakty w pierwszej osobie lub jak prawnik - w trzeciej osobie, per "matka małoletniego". Grunt to zachować konsekwencję w całym piśmie. Zacznij od faktów, nazywając was 'stronami" - np. "Strony, z okresu trwania małżeństwa, posiadają wspólne dziecko - małoletnią Jadwigę Lis" itp. Następnie opisz problem: "Z powodu separacji/ustania małżeństwa i braku porozumienia między stronami w kwestii opieki nad dzieckiem, matka ponosi pełną odpowiedzialność za utrzymanie i wychowanie dziecka.". I dodaj szczegóły: "Koszty bieżącego utrzymania powoda wynoszą w skali miesiąca ok. xxxx zł." I wymień główne wydatki na dziecko - w tym opłaty za czynsz, kredyt hipoteczny, media, szkołę, żłobek, rehabilotacje, leki itp. - w pozwie. Szczegółowe zawrzyj w osobnym kosztorysie w czytelnej tabelce, który dodasz jako załącznik do pozwu.
5. Dowód. Pod każdym z uzasadnień do wniosków, wpisz dowód na poparcie swoich roszczeń np. faktury zakupowe, wyciągi z kont, opłaty za media, szkołę itp.
Jak napisać pozew o alimenty: gdzie złożyć pozew?
Pozew składa się w dwóch egzemplażach (pierwszy zawierać musi oryginał skróconego aktu urodzenia dziecka!) w biurze podawczym Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Znaczy to także, że wszelkie dowody, w tym np. faktury zakupowe czy wyciągi z kont, muszą być podrukowane lub skserowane dla drugiego egzemplaża dokumentów. Nie musi być osobiście. Przygotuj sobie wszystkie dokumenty na spokojnie wcześniej, koniecznie podpisz odręcznie pozew i spokojnie dochodź praw dla swojego dziecka. Powodzenia!