Jak dbać o kondycję włosów jesienią i zimą? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak dbać o kondycję włosów jesienią i zimą?

Wiatr, niskie temperatury, deszcz oraz śnieg źle wpływają na nasze włosy, dlatego okres jesienno-zimowy jest dla nich niezwykle trudny… W tym czasie trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ich kondycję i zastosować odpowiednią pielęgnację!

Jak dbać o kondycję włosów jesienią i zimą?

Autor zdjęcia/źródło: Photl.com

Źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów, mogą podrażniać skórę głowy i powodować zaburzenia równowagi lipidowej. To z kolei może doprowadzić do infekcji grzybiczej, której wynikiem jest łupież. Jeśli nasze włosy zaatakował łupież, warto szybko z nim stoczyć batalię stosując szampony dostępne w aptekach – tzw. dermokosmetyki, których zadaniem jest łagodne mycie i walka z grzybami. Wcześniej jednak warto poznać, z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia, gdyż walka tylko wtedy jest skuteczna, jeśli znamy przeciwnika.


Istnieją dwa podstawowe rodzaje łupieżu: suchy i tłusty. Pierwszy charakteryzuje się łuszczeniem  naskórka głowy, który płatami obficie opada z włosów nie tylko podczas czesania. Jest nieestetyczny a nieleczony może przemienić się w tłustą odmianę – łupież  tłusty. Charakteryzuje go to, że na skórze głowy znajdują się dość mocno przytwierdzone żółte, tłuste, grube łuski. Ten rodzaj łupieżu jest wyjątkowo dokuczliwy, gdyż mogą mu towarzyszyć zmiany zapalne i świąd. Nieleczony może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry głowy a nawet łysienia… 


Najczęstszym będem, jaki popełniają pacjenci stosujący terapię przeciwłupieżową jest używanie  w przerwie kuracji  zwykłych kosmetyków do mycia włosów.  Podrażniają one skórę głowy powodując, że problem z łupieżem wraca. Tutaj najważniejsze jest działanie kompleksowe: co 3 dni specjalistyczny szapmon na odpowiedni rodzaj łupieżu, a w przerwach kosmetyk, który odżywia i wzmacnia włosy.


Dermatolodzy radzą myć skórę głowy tak często, jak tylko tego wymaga. Delikatne dermokosmetyki nie powodują wysuszania włosa. Należy jednak pamiętać, aby wycierając włosy ręcznikiem nie szarpać ich i nie trzeć, tylko delikatnie odciskać. Od czasu do czasu dajmy włosom wyschnąć naturalnie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, suszmy włosy trzymając suszarkę w bezpiecznej odległości około 20 cm od nasady w stronę końcówek, zgodnie z tym, jak układają się łuski. Dla lepszej kondycji kosmyków, warto też zrezygnować z codziennego używania kosmetyków do stylizacji włosów, które je wysuszają i podrażniają skórę głowy.


Jeśli włosy wyglądają bardzo źle, warto oprócz zabiegów regeneracyjnych i odżywczych zadbać o dietę bogatą w minerały takie jak: krzem, cynk, żelazo, wapń, oraz w witaminy – zwłaszcza  A i E . Również jedzenie takich produktów jak: sery, przetwory mleczne, jaja, produkty zbożowe z pełnego ziarna, orzechy, soja, rośliny strączkowe czy ryby morskie – pomogą nam utrzymać włosy w lepszej formie przez całą zimę.