Gdy jesteś zajęta obowiązkami domowymi masz święty spokój, gdy twoje dziecko w tym czasie siedzi i wgapia się w telewizor. Niezależnie jednak od ilości czasu jakim dysponujesz, powinnaś kontrolować długość jak i jakość oglądanych przez dziecko programów telewizyjnych.
Szkodliwe działanie telewizji
W obecnych czasach telewizja jest stale obecna w twoim codziennym życiu. Traktowana jest często jako zamiennik niani dla dziecka i chwila wytchnienia dla ciebie. Telewizor bywa włączony przez większość dnia pomimo że żaden z domowników nic nie ogląda. Nie zdajesz sobie jednak sprawy z ilości bodźców słuchowych i wzrokowych płynących do mózgu. Większość z nich jest zupełnie nieprzydatna a nawet wręcz szkodliwa. Powinnaś wiedzieć o tym, że dziecko w każdym wieku powinno inaczej korzystać z telewizji, a podstawową zasadą powinno być wspólne oglądanie programu, opatrzone przez ciebie odpowiednim komentarzem czy wyjaśnieniem. Telewizja nie zastąpi rodziców i rówieśników z ich różnorodnością oddziaływań na osobowość dziecka.
- oglądanie filmów wywołuje u dzieci rozdrażnienie i zmęczenie. Łączy się ono ze sporym wysiłkiem intelektualnym i napięciem emocjonalnym.
- powoduje zwolnienie tempa rozwoju intelektualnego dzieci.
- dziecko po chwili zapomina, co oglądało, jeśli po obejrzeniu filmu nie porozmawiasz z nim o tym, co widziało i co o tym sądzi.
- często dochodzi do zaburzeń sprawności ruchowej dziecka, wywołanej zdecydowanym ograniczeniem ruchu.
- występują zaburzenia w racjonalnym odżywianiu się dzieci. Oglądając filmy dzieci podjadają śmieciowe jedzenie, a potem nie chcą jeść obiadu i kolacji;
- zdecydowanie mnie czasu przeznaczane jest na czytanie, a także znacznie pogarszają się szkolne osiągnięcia dzieci w szkole.
- ograniczenie czasu wspólnych rozmów i wykonywania czynności domowych powoduje ochłodzenie stosunków rodzinnych.
Ile dziecko może ogladać TV
Do drugiego roku życia twój maluch nie powinien oglądać telewizji. W tym wieku najważniejszym zmysłem biorącym udział w rozwoju jest dotyk, a nie słuch czy wzrok. Ponadto dziecko poniżej drugiego roku życia zazwyczaj nie rozumie programów dla dzieci, a tym bardziej dla dorosłych.
Dwu czy dwu i półlatek może obejrzeć krótką, animowaną bajkę, która trwa najwyżej 10 minut, a jej bohaterami są na przykład zwierzęta.
Dla trzylatka odpowiednim programem może być krótka 15-20 minutowa bajka, często z jakimś ulubionym przez dziecko bohaterem, pozbawiona wszelkiej przemocy jak również dynamicznych scen.
Do czasu szkolnego dzieci mogą oglądać jednorazowo telewizję do 20-30 minut. Oglądane programy powinny zawierać piosenki, wierszyki propozycje zabaw.
Dzieci w wieku 7 do 9 lat mogą oglądać telewizję do 50 minut jednorazowo nie częściej niż dwa razy dziennie. Programy powinny zawierać elementy edukacyjne.
Powyżej 10 roku życia można oglądać telewizję jednorazowo nawet przez godzinę. Starsze dzieci mogą telewizji poświęcić około dwóch godzin.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dzieci w szponach telewizji...>>
ROZWÓJ MOWY DZIECKA PRZEDSZKOLNEGO>>