Opublikowany przez: monika.g 2015-02-21 19:30:11
Wygraj życie – to motto fundacji Rak’n’Roll, która już od 5 lat wspiera chorych na raka w walce z tą ciężką chorobą. Fundacja pomaga chorym oraz swoimi kampaniami uświadamia całe społeczeństwo, że rak to nie wyrok. Chorzy nie są gorszymi ludźmi, którzy zostali skazani na śmierć i czekają na wykonanie tego wyroku. Oni chcą żyć tak samo jak każdy z nas, mają swoje marzenia, plany, oczekiwania. Chcą tym bardziej żeby ich życie, jeśli musi być krótsze niż się tego spodziewali, to aby miało jeszcze większy sens. Fundacja pokazuje, że z chorobą trzeba się oswoić, nie tylko chory musi to zrobić, ale również otaczający go ludzie. Trzeba walczyć, ale jest to choroba przewlekła i długotrwała, więc trzeba też nauczyć się z nią żyć dopóki się da. Takie przesłanie przekazuje nam pani Marta Szklarczuk, dyrektorka biura Fundacji Rak’n’Roll Wygraj Życie, która sama jest przykładem zwycięstwa z chorobą nowotworową, a nam opowiedziała o fundacji.
Redakcja: Czym zajmuje się fundacja Rak’n’Roll?
pani Marta Szklarczuk: Od początku działania Fundacji wspieramy osoby będące w trudnej sytuacji finansowej czy psychologicznej. W ciągu 5 lat istnienia zrealizowaliśmy wiele projektów, które pomogły przełamać schemat myślenia o raku, a także pomogły wielu osobom przejść przez chorobę w lepszy, godny sposób. Działalność Fundacji opiera się na pozytywnej energii, uśmiechu i radości życia.
W jaki sposób fundacja wspiera osoby walczące z nowotworem?
Fundacja powstała, aby wspierać osoby chore onkologicznie w ich codziennych zmaganiach z chorobą i poprawić jakość ich życia. To też staramy się robić każdego dnia. Obecnie mamy około 40 podopiecznych, których wspieramy. W Rak’n’Rollu mamy zespół, który sprawnie reaguje w ich sprawie.
Od początku celem fundacji było również stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku, przełamywanie tabu związanego z tą chorobą. Dlatego też organizujemy szereg projektów poprzez, które staramy się zarażać ich pozytywną energią i aktywizować osoby chore onkologicznie, m.in. "Photos for Life" - pierwszy charytatywny bank zdjęć na świecie, którego bohaterami są chorzy i ozdrowieńcy. Są to osoby, które mimo choroby potrafią cieszyć się życiem i swoją pasją chcą dzielić się z innymi. Jest też "Ruch'n'Rolloling" - aktywność sportowa podczas choroby – projekt realizujemy z siecią Pure Jatomi Fitnes. Wprowadzamy uparcie w przestrzeń społeczną różne jej wymiary, chorych onkologicznie i tych, którzy wyzdrowieli.
Jak ludzie chorzy na raka, zwłaszcza kobiety, reagują na Wasz kontrowersyjny sposób mówienia o chorobie? Czy jest on dla nich oburzający czy może wręcz przeciwnie dodaje im skrzydeł, daje siłę do walki?
Przeciwnie. Pozwala przełamać tabu. Złamać milczenie, które często choroba wywołuje. Przeważają bardzo pozytywne opinie. Myślę, że taka forma pozwala lepiej oswoić temat. Ten przekaz trafia do konkretnych ludzi, którym taka forma odpowiada. Fundacji onkologicznych jest w Polsce tak wiele, jak i sposobów na chorowanie. Myślę, że każdy musi znaleźć swój własny sposób.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.