Opublikowany przez: monika.g 2016-08-08 22:53:17
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com @ Nietolerancja laktozy u dzieci
Laktoza to cukier złożony zawarty w mleku i jego przetworach. Nietolerancja laktozy u dzieci występuje na skutek braku enzymu laktazy w żołądku. Enzym ten pozwala na rozkład laktozy, która jest dwucukrem składającym się z dwóch składników: glukozy i galaktozy. Aby organizm mógł ją strawić musi ją rozłożyć. Brak laktazy powoduje zaleganie niestrawionej laktozy, która fermentuje w jelitach i prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego po spożyciu mleka.
Wiele osób myli nietolerancję laktozy z alergią na mleko. Oba te schorzenia dotyczą produktów mlecznych, ale są czymś zupełnie innym i mają inne podłoże oraz objawy. Nietolerancja laktozy dotyczy układu trawiennego, a alergia na mleko układu immunologicznego. Do głównych objawów nietolerancji laktozy należą:
Objawy te pojawiają się zwykle od pół godziny do dwóch godzin po spożyciu laktozy. Nie zawsze są silne i czasem trudno utożsamić je z nietolerancją. W przypadku przewlekłej i nierozpoznanej nietolerancji laktozy u dzieci może dojść do upośledzenia przyswajania składników odżywczych i w konsekwencji zahamowania przyrostu masy ciała.
Dieta eliminacyjna podobnie jak w przypadku alergii na mleko polega na usunięciu z diety mleka i przetworów mlecznych. Produkty te eliminuje się początkowo na dwa tygodnie. Po tym czasie z powrotem wprowadza się produkty mleczne i obserwuje reakcje dziecka. Jeśli wyżej wymienione objawy znów zaczną się pojawiać jest to jasny sygnał, że dziecko ma nietolerancję laktozy i trzeba ją wyeliminować z diety na stałe.
Obecnie jednak nie musisz pozbawiać dziecka wszelkich produktów mlecznych. Jest to niewskazane w przypadku dzieci, które rosną i potrzebują dużo wapnia do budowy kości. Poza tym istnieją już jogurty, sery czy desery mleczne bez laktozy. Unikaj głównie świeżego mleka, słodkiej śmietany i maślanki. Uważaj jednak na produkty wysokoprzetworzone takie jak gotowe dania, ciasta, desery, lody, które w swoim składzie zawierają mleko. Uważnie czytaj etykiety.
Eliminując z diety dziecka mleko musisz zastąpić je produktami zawierającymi wapń i witaminy. W przypadku małych dzieci stosuje się preparaty mlekozastępcze nie zawierające laktozy, a wzbogacane wapniem i witaminami. Starsze dzieci powinny spożywać zielone warzywa, głownie rośliny strączkowe, migdały, orzechy, nasiona, suszone owoce, ryby. W małych ilościach mogą również spożywać jogurty, kefiry i kwaśne mleko. Produkty te zawierają żywe kultury bakterii, które wytwarzają laktazę niezbędną do trawienia laktozy. Dzięki temu mogą zmniejszyć nietolerancję u dziecka i równocześnie dostarczyć niezbędnego wapnia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
MarDeb 2016.11.01 12:09
Trochę za mało informacji jeśli artykuł ma pasować do tytułu. Równie ważnym czynnikiem wymuszającym konieczność eliminacji mleka z pożywienia jest wspomniana alergia na białka mleczne. Szkoda, że nie odniesiono się do tego wątku. A jeśli skupiamy się na nietolerancji laktozy to warto wspomnieć, że cukier ten jest dodawany do innych produktów i można go spotkać nie tylko w mleku. Do tego dochodzą obecna na naszym rynku mleka i przetwory bezlaktozowe (laktoza ograniczona poniżej 0.01%) te są dobre i o obniżonej zawartości laktozy (do 20% początkowej ilości) te są złe w omawianym przypadku.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.