Od 18 maja dzieci do 13. roku życia mogą poruszać się bez opiekuna. Dotychczas obowiązywały obostrzenia ze względu na koronawirusa, które wprowadzono już w marcu tego roku. Na mocy tych zarządzeń, dzieci do 13. roku nie mogły poruszać się poza domem bez dorosłego opiekuna. W trzecim etapie odmrażania gospodarki złagodzono także i to stanowisko, pozwalając młodym ludziom na samodzielne poruszanie się.
Dzieci do 13. roku życia bez dorosłego opiekuna: co mogą robić w przestrzeni publicznej?
Nadal nie zniesiono obowiązku noszeni maseczek, dlatego też dzieci do 13. roku życia, które będą teraz bez nadzoru dorosłych poruszać się po mieście, również muszą nosić maseczki.
W przestrzeni publicznej – galeriach czy sklepach młodzi ludzie zobowiązani są do utrzymywani dystansu społecznego, czyli odległości co najmniej 2 metrów od innych osób.
Nie zniesiono również zakazu gromadzenia się, czy imprez – dlatego spotkania ze znajomymi należy odłożyć na późniejszy termin. Dzieci swobodnie mogą natomiast korzystać z parków, czy sportów w postaci rowerów lub hulajnogi.
Dzieci mogą także korzystać z restauracji lub kawiarni, ale tam także obowiązują limity osób oraz odległości od innych stolików – min 2 metry.
Otwarto również boiska sportowe na świeżym powietrzu (orliki, stadiony itp.), także ta forma rozrywki i aktywności fizycznej jest jak najbardziej dozwolona dla młodzieży do 13. roku życia.
Otwarte zostały też inne obiekty sportowe, ale tutaj należy się nadal liczyć z ograniczeniem liczebności osób korzystających. W obiektach do 300 m2 może przebywać jednocześnie 12 osób plus trener, w obiektach 300-800 m2 – równocześnie ćwiczyć może 16 osób plus 2 trenerów. Natomiast obiekty od 800 do 1000 m2, to 24 osoby trenujące oraz 2 trenerzy.
Na otwarcie pozostałych obiektów kulturowych – kin, teatrów, czy muzeów, musimy jeszcze chwilę zaczekać. Nastąpi to w kolejnym etapie odmrażania gospodarki.
CZYTAJ TEŻ:
>> Zdalna nauka - jak uniknąć bólu pleców?
>> Jak wybrać podręczniki szkolne do szkoły średniej?