Dlaczego mam alergię, czyli skąd się bierze alergia? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dlaczego mam alergię, czyli skąd się bierze alergia?

Dlaczego mam alergię, czyli skąd się bierze alergia?

Autor zdjęcia/źródło: @ skąd się bierze alergia

Polskie Towarzystwo Alergologiczne informuje, iż każdego roku rośnie liczba osób dotkniętych alergią. Jej pierwsze objawy najczęściej pojawiają się w okresie dziecięcym, jednak coraz powszechniejsze są sytuacje, w których obserwujemy je dopiero po 30. lub 40. roku życia. Jak powstaje alergia i co najczęściej nas uczula?

Czym jest alergia?

Alergia to nadmierna reakcja układu odpornościowego na działanie różnych czynników (alergenów). Po dostaniu się takiego alergenu do organizmu alergika, produkowane są przeciwciała IgE, których zadaniem jest pokonanie rozpoznanego „wroga”, czyli np. pyłek trawy lub sierść kota. W momencie gdy przeciwciała łączą się z alergenem, dochodzi do „walki” pomiędzy tymi dwoma substancjami. W wyniku tego starcia produkowana jest histamina, wywołująca reakcję alergiczną i stan zapalny.

Reakcje alergiczne mogą być różne, są to m.in.:

  • alergiczny nieżyt nosa;
  • alergiczne zapalenie spojówek;
  • ból i drapanie w gardle;
  • swędząca wysypka na skórze;
  • rumień.

Jak leczyć alergię?

Całkowite wyleczenie alergii na dany alergen jest bardzo trudne i często wymaga wielu godzin odczulania, nawet kilka lat z rzędu. Co więcej, efekty takich zabiegów nie zawsze są w pełni skuteczne. Niektóre osoby mogą doznać ulgi na długi czas, u innych jednak obserwuje się zaledwie złagodzenie objawów.

Najprostszym sposobem na alergię jest oczywiście unikanie alergenów. Nie zawsze jednak jest to możliwe, przede wszystkim w przypadku alergenów wziewnych, takich jak roztocza kurzu domowego, pyłki traw czy sierść zwierząt. Wtedy działanie powinno polegać na hamowaniu wydzielania histaminy, która jest odpowiedzialna za nieprzyjemne objawy. Na rynku farmaceutycznym znajdziemy różnego rodzaju leki na alergię, wśród których najpopularniejsze są leki II generacji, takie jak cetyryzyna czy loratadyna, które nie powodują uczucia zmęczenia i znużenia oraz nie uzależniają, a przy tym ich skuteczność jest wysoka.

Claritine to jeden z najskuteczniejszych leków na alergię, dostępny w postaci tabletek lub syropu. Lek sprawdza się przy katarze alergicznym, swędzeniu i opuchnięciu oczu, pokrzywce oraz innych nieprzyjemnych objawach, np. oddechowych. Produkt dostępny jest bez recepty w każdej aptece. Więcej informacji na stronie internetowej https://www.claritine.pl/.

Dlaczego to ja mam alergię?

Dlaczego jedni cierpią na alergię, a inni nie? Przyczyny tego zjawiska nie są do końca poznane, aczkolwiek zakłada się, iż dużą rolę pełni tu genetyka. Jeżeli jedno z rodziców ma alergię, ryzyko, iż wystąpi ona u dziecka, wynosi ok. 20-40%. W przypadku gdy oboje rodzice mają alergię, jednak są uczuleni na inne alergeny, ryzyko odziedziczenia schorzenia wzrasta do 30-60%. Jeżeli jest to ten sam typ choroby alergicznej u obojga rodziców, prawdopodobieństwo wystąpienia jej u dziecka to 60-80%. Nawet gdy żadne z rodziców nie ma alergii, w dalszym ciągu może ona pojawić się u dziecka. Ryzyko jest wtedy mniejsze i wynosi ok. 10%. Co ciekawe, liczba alergików wzrasta i coraz częściej pierwsze objawy uczuleń pojawiają się dopiero u osób dorosłych.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.