Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-11-09 14:58:54
Autor zdjęcia/źródło: mat. prasowe
Przykre doświadczenia z dzieciństwa bardzo często negatywnie odbijają się na funkcjonowaniu w życiu dorosłym. DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików mają przede wszystkim zaburzony system wartości i zaburzone poczucie bezpieczeństwa. Napięcia, lęk i poczucie samotności to najczęściej występujące objawy tego syndromu. Co więcej, dzieciom wychowanym w domu z problemem alkoholowym stale towarzyszy poczucie wstydu, a niechęć mówienia o sytuacji rodzinnej przejawia się odrzucaniem kontaktów społecznych, przede wszystkim z rówieśnikami.
Sytuacja z okresu dzieciństwa niestety daje o sobie znać w życiu dorosłym. Syndrom DDA najczęściej objawia się społecznym wycofaniem, brakiem ufności, uczuciem ciągłego strachu i wewnętrznego niepokoju. Dorosłe Dzieci Alkoholików z trudem nawiązują kontakty społeczne i nie potrafią utrzymać bliskich relacji. Żyją w poczuciu zaniżonego poczucia własnej wartości.
Warto podkreślić, że osoby DDA są nawet cztery razy bardziej narażone na nałóg alkoholowy, aniżeli ci, którzy w okresie dziecięcym nie miały traumatycznych przeżyć z alkoholem w rodzinie w roli głównej.
W przypadku osób, które zmagają się z DDA, leczenie ma je wyzwolić i pomóc przepracować najcięższe doświadczenia. Celem terapii jest odbudowanie własnej wartości, wskazanie ścieżki samorozwoju, wspieranie osób dorosłych w budowaniu poprawnych relacji społecznych i partnerskich. Niestety, wśród osób DDA problem z alkoholem nie znika, a Dorosłe Dzieci Alkoholików powielają schemat wyniesiony z rodzinnego domu.
Pomoc w przypadku DDA jest konieczna i przynosi doskonałe rezultaty. Na terapię można zgłosić się do jednego z ośrodków terapeutycznych. Leczenie najczęściej przebiega indywidualnie, chociaż zalecane są również terapie grupowe. Doświadczenia innych mają znaczną wartość terapeutyczną. Należy wiedzieć, że leczenie syndromu DDA z reguły jest długoterminowe i trwa co najmniej kilka miesięcy, a efekty terapii są zależne od zaangażowania jej uczestnika.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.