Wyglądają podobnie, biorąc pod uwagę opakowanie i sam produkt, jednak suplementy diety nie są lekami i wszystkie możemy dostać bez recepty. Suplementem nazywamy środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy. Nie są na tyle silne, by leczyć choroby, ale mogą natomiast przynosić realne korzyści zdrowotne, wspierając nasz organizm na co dzień i w trudniejszych momentach.
Dla kogo suplementy?
Śmiało możemy założyć, że wszystkie dostępne na rynku suplementy diety są bezpieczne. Wszystkie, o ile oczywiście kupujemy je w bezpiecznych, sprawdzonych miejscach oraz stosujemy według wskazań lekarza lub producenta. Przed wyborem warto sprawdzać wyłącznie zaufanych i doświadczonych producentów leków, jak np. doppelherz.pl, którzy przeprowadzają szczegółowe badania wprowadzanych produktów. Komu polecamy szczególnie suplementy diety? Tym, którzy mają świadomość tego, że nie odżywiają się najlepiej, palą papierosy lub piją alkohol, są w trakcie meno- i andropauzy, ewentualnie po prostu żyją aktywnie i na dodatek w stresie.
Jeśli jednak czujemy się dobrze i odżywiamy racjonalnie, a nasz tryb życia jest w pełni zbilansowany, nie ma potrzeby zażywania dodatkowych suplementów diety. Tym bardziej, że minerały i witaminy dostępne w jedzeniu dużo łatwiej się przyswajają. W przeciwnym wypadku możemy łatwo doprowadzić do „przedawkowania” witamin i minerałów, a nawet hiperwitaminozy. Gdy więc np. przesadzimy z ilością witaminy A, zakłócimy pracę wątroby, witamina C może natomiast działać przeczyszczająco i uszkadzać nerki. Nadmierna ilość beta-karotenu powoduje senność, a zbyt częste jedzenie czosnku może doprowadzić do niepożądanego obniżenia ciśnienia krwi.
Jak nie łączyć suplementów?
Nie zawsze skuteczne i sensowne, a czasami wręcz niezdrowe jest łączenie ze sobą wybranych minerałów i witamin, ponieważ ich działanie może okazać się zupełnie odwrotne. Zobacz niektóre z nich:
- witamina C i witamina B12 – takie połączenie może powodować krwawienie z nosa;
- antybiotyki + żelazo/magnez/wapń – wybrane antybiotyki wchodzą czasami w reakcję z minerałami, a ich działanie zostaje osłabione;
- leki przeciwzakrzepowe + witamina K – podobnie jak w przypadku antybiotyków, witamina K może osłabiać działanie leku;
- magnez i żelazo a tarczyca – odnotowuje się zmniejszenie aktywności hormonu tarczycy;
- aspiryna i witamina E – przy częstym stosowaniu obu tych preparatów rośnie ryzyko powikłań związanych z układem krwionośnym;
- tabletki antykoncepcyjne + żeń-szeń – to jeden z nielicznych naturalnych suplementów diety, który może nieznacznie osłabić działanie pigułek antykoncepcyjnych.
Przeciwwskazania do stosowania suplementów
Suplementy diety mogą nie wyjść na zdrowie tym, którzy mają nadwrażliwość na zawarte w nich składniki lub posiadają inne przeciwwskazania. Jednymi z nich mogą być np. choroby układu krążenia czy choroby układu pokarmowego (ze względu na pęcznienie niektórych składników podczas trawienia). Nie zaleca się też nadmiernego stosowania suplementów kobietom w ciąży czy osobom starszym. Dlatego przed rozpoczęciem każdej kuracji witaminowo-minerałowej zalecamy konsultację u lekarza rodzinnego lub internisty w celu wykluczenia ewentualnego ryzyka pogorszenia się stanu naszego zdrowia.