Czy witamina C jest skuteczna w walce przeciw przeziębieniu? Poznaj fakty i mity - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy witamina C jest skuteczna w walce przeciw przeziębieniu? Poznaj fakty i mity

Czy witamina C jest skuteczna w walce przeciw przeziębieniu? Poznaj fakty i mity

Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu

Wokół witaminy C narosło wiele mitów. Zażywamy ją jako podstawowy środek na przeziębienie. Czy działa przeciw infekcjom? W artykule sprawdzimy, czy jest naprawdę skuteczna.

Najwięcej witaminy C mają cytrusy, dlatego, by uzupełnić jej ilość w organizmie, w sezonie jesienno-zimowym sięgamy po herbatę z cytryną. To jeden z mitów na jej temat. Okazuje się, że największa ilość witaminy C znajduje się nie w cytrynie, lecz w czerwonej papryce i natce pietruszki.

Często uważa się, że przyjmowanie witaminy C jest remedium na przeziębienie. Czy to słuszny zabieg? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy postępujesz właściwie.

Jak działa witamina C?

Badania dowodzą, że witamina C moduluje odporność i zapobiega wystąpieniu infekcji. U pacjentów, którzy regularnie suplementują witaminę C, częstotliwość zapadania na choroby układu oddechowego i przeziębienia jest dużo mniejsza. Dodatkowo, witamina C suplementowana w postaci opatentowanej formuły Ester-C, pomaga zniwelować nieprzyjemne objawy przeziębienia, takie jak kichanie czy uporczywy kaszel. Warto wspomnieć jej działanie regeneracyjne, które pomaga w powrocie do pełnej sprawności po odbytej chorobie.

Witamina C a przeziębienie

Eksperci dowodzą, że przyjmowanie 500 mg Ester-C skraca czas trwania przeziębienia o dwa dni. Ponadto, przyjmowana regularnie witamina C pozwala minimalizować skutki choroby u 8% pacjentów dorosłych i 14% dzieci.

Z tego powodu, u osób o dużej zapadalności na infekcje układu oddechowego, poleca się codzienną suplementację witaminą C.

Witamina C 1000 skuteczna w walce z przeziębieniem?

Być może spotkałeś się z poglądem, że na przeziębienie należy wziąć jak najszybciej witaminę C w wysokiej dawce 1000 mg, najlepiej w niewielkich odstępach czasowych. Musisz jednak wiedzieć, że takie myślenie nie ma uzasadnienia medycznego. Ba! Może mieć nawet niekorzystny wpływ na nasze zdrowie – grozi przedawkowaniem witaminy C, a to obciąża nerki i może doprowadzić do ich uszkodzenia. Jak zatem przyjmować witaminy C? Naukowcy mówią, że dawkowanie witaminy C w formie Ester-C, która ma służyć walce z przeziębieniem, powinna wynosić 500 mg dziennie. I tu liczy się regularność. Aby zapobiec powstawaniu infekcji, należy to robić codziennie, nawet w sezonie wiosenno-letnim.