Czy noszenie maseczek chirurgicznych ma sens? WHO odpowiada - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy noszenie maseczek chirurgicznych ma sens? WHO odpowiada

Czy noszenie maseczek chirurgicznych ma sens? WHO odpowiada

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Pille-Riin Priske on Unsplash

Czy noszenie maseczek chirurgicznych zabezpieczy nas przed koronawirusem? Naukowcy mówią, że nie, internet twierdzi coś innego. Kto ma rację? SPRAWDZAMY

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi jasno: 

  • Jeśli jesteś zdrowy, noś maskę tylko wtedy, kiedy opiekujesz się osobą chorą na COVUD-19 lub podejrzaną o zakażenie wirusem SARS-CoV-2. 

  • Maskę powinny nosić osoby z objawami infekcji oraz 

  • Pracownicy służby zdrowia.

Mimo to, na ulicach widzimy ludzi spacerujących w maskach. W internecie także trwa dyskusja: nosić maski czy nie?

Czy noszenie maski na twarz chroni przed koronawirusem?

Skąd przekonanie, że noszenie masek uchroni nas przed zakażeniem się koronawirusem? Koronnym (nomenomen) argumentem jest to, że Chińczycy noszą maski, a oni mają największe doświadczenie w walce z wirusami typu SARS. 

Po wybuchu epidemii spowodowanej wirusem z Wuhan, w każdym przekazie z azjatyckich miast, widzieliśmy ludzi noszących na twarzach maski. Niektóre prowincje i miasta wprowadziły wręcz obowiązek noszenia maski w miejscach publicznych. To prawdo, tylko mało kto z nas wie, że oficjalne chińskie regulacje mówią o tym, że maski ma nosić każdy, kto w związku z pracą lub codzienną aktywnością jest narażony na zakażenie się wirusem. 

W związku z narastającymi wątpliwościami, oficjalne zalecenia ekspertów z wielu krajów zostały zebrane w artykule stworzonym przez grupę naukowców pod kierunkiem ShuoFenga z Uniwersytetu w Oxfordzie, który kilka dni temu ukazał się w magazynie “Lancet”. Okazuje się, że zalecenia wszystkich ekspertów pokrywają się i brzmią

Maski na twarz mają nosić osoby z objawami infekcji oraz pracownicy służby zdrowia.

Zauważalne są natomiast rozbieżności dotyczące stosowania masek przez ogół populacji. I tak amerykańscy naukowcy wysuwają dwa argumenty zniechęcające ludzi do powszechnego ich używania:

  • Zasoby masek są ograniczone i powinny być zachowane dla pracowników służy zdrowia

  • Brak dowodów na to, że noszenie masek w miejscach publicznych rzeczywiście zabezpieczy przed zakażeniem

  • Lekarz naczelny USA zaapelował na Twitterze do Amerykanów, by nie kupowali masek na twarz, a CDA nie zaleca osobom zdrowym noszenia maski w celach profilaktycznych. 

WHO zaleca stosowanie maski tylko tym osobom, które zajmują się chorymi. Takie samo jest oficjalne stanowisko rządu brytyjskiego. Podobne jest stanowisko Niemiec, z dodatkowym uzasadnieniem, iż niewłaściwe używanie maski na twarz może być przeciwskuteczne, ponieważ fałszywe poczucie bezpieczeństwa stworzone poprze posiadanie maski może zaniedbywanie podstawowych zasad higieny, przede wszystkim dokładnego i częstego mycia rąk. 

Autorzy artykułu w “Lancet” zwracają także uwagę na to, że ludzie często noszą maski prowizoryczne oraz wielokrotnie używają jednorazowych masek chirurgicznych, co może wręcz ZWIEKSZAĆ RYZYKO infekcji. 

>>>> Czytaj też: PILNE! ZAKAZ wychodzenia - nowe restrykcje w poruszaniu się!

Czy maski na twarz chronią przed COVID-19? Naukowcy wciąż stawiają pytania

Sprawa jednak wyraźnie nie jest jednoznaczna, ponieważ istnieją dowody na to, że wirus SARS-Cov-2 może być roznoszony drogą kropelkową przez osoby zakażone, które nie mają objawów, a więc nie wiedzą, że są wektorami. Pojawia się więc pytanie, czy powszechne stosowanie maseczek nie zmniejszyłoby liczby zakażeń? Ale z drugiej strony, w związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, zaczyna brakować masek chirurgicznych na całym świecie, dla tych, którzy ich najbardziej potrzebują.

W podsumowaniu swej analizy, naukowcy zwracają się do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z pytaniem, że może warto zalecać stosowanie masek osobom w kwarantannie, które z ważnych powodów muszą opuścić swoje mieszkanie oraz osobom starszym, które są najbardziej narażone na zakażenie? Następnym argumentem przemawiającym za powszechnym stosowaniem masek na twarz, byłby brak stygmatyzacji osób zakażonych. A skoro nie jest to, z pewnością, ostatnia epidemia, która nas dotyka, warto przeprowadzić badania, które odpowiedzą na pytanie zasadności stosowania masek na twarz i ewentualne opracowania masek wielorazowego użytku? 


Póki co #zostańwdomu

Źródło: Lancet, wyborcza.pl

NIE PRZEGAP! To dobry czas, aby zadbać o siebie!


Jeśli jesteś teraz w domu, masz więcej czasu dla siebie i chcesz zadbać o zdrowie, do 15 kwietnia, z kodem #zostańwdomu możesz skorzystać z:


  • -50% na każdy webinar! Aż 50 tematów opracowanych przez specjalistów, np. "Czy trzeba suplementować dzieci", "Dieta, a długowieczność", "Jak zmotywować się do zmiany stylu życia" i wiele innych

  • -30% na kosultację online z dietetykiem Agnieszką Małek

*wyślij nam potwierdzenie wpłaty, by przyspieszyć dostęp