Opublikowany przez: monika.g 2016-07-22 16:05:26
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Ile śpi noworodek?
Niemowlę nie ma poczucia czasu, nie odróżnia też pór dnia, nie wie kiedy jest noc, a kiedy dzień. Przez kilka pierwszych miesięcy życia (szczególnie przez pierwsze 3 miesiące) zachowuje się nadal jak w brzuchu mamy. Okres ten przez wielu lekarzy określany jest nawet mianem czwartego trymestru ciąży, ponieważ dziecko nadal intensywnie się rozwija i funkcjonuje tak jak w łonie matki. Potrzebuje ono bliskości, jego zmysły nie są jeszcze prawidłowo ukształtowane, słabo widzi, a bodźce z zewnątrz są zbyt intensywne dla wrażliwego maluszka. Dziecko w czasie snu się rozwija, nabiera sił, wycisza, dlatego sen jest dla niego w tym pierwszym okresie życia tak ważny i potrzebny.
Ile śpi noworodek?
Takie są normy, ale każdy maluch jest inny i potrzebuje różnej ilości snu. Zależy to nie tylko od wieku dziecka, ale od rytmu dnia, nieoczekiwanych zdarzeń jak wyjazd czy wizyta gości, choroby malca, który wtedy będzie potrzebował więcej snu i wielu, wielu innych czynników. Dlatego nie sugeruj się wyłącznie liczbami, ale raczej potrzebami twojego dziecka.
Ile śpi noworodek? - nieregularny sen dziecka
Noworodek śpi płytkim snem, dlatego łatwo się wybudza. Budzą go przeważnie czynniki wewnętrzne takie jak głód, mokra pieluszka czy czkawka. W czasie snu czynniki zewnętrzne raczej mu nie przeszkadzają jeśli nie są zbyt gwałtowne. Maluch na pewno nie obudzi się, gdy będziemy przy nim rozmawiać lub mieć włączoną muzykę, ale na pewno wybudzi się pod wpływem gwałtownego i głośniejszego dźwięku takiego jak krzyk czy trzaśnięcie drzwiami. Jeśli maluszek ma sucho i jest najedzony to będzie spał dłużej. Krócej natomiast śpią wcześniaki, ponieważ ze względu na to, że mają mniejszy żołądek szybciej odczuwają głód.
Im dziecko jest starsze tym dłuższe stają się okresy czuwania. Maluch śpi coraz mniej, staje się coraz bardziej kontaktowy i otwarty na świat zewnętrzny, coraz bardziej się wszystkim interesuje, woli spędzać czas aktywnie.
Około 1 roku życia, gdy zaczyna poruszać się samodzielnie jego sen staje się bardziej regularny i głęboki. W ciągu dnia maluch jest bardzo aktywny co sprawia, że jego sen w nocy jest głęboki. Dzięki temu nie wybudza się on już ze snu tak łatwo jak niemowlę i potrafi przespać całą noc.
W czasie snu noworodek rozwija się i regeneruje siły. Sen ma bardzo duże znaczenie, a ilość snu to sprawa indywidualna. Warto jednak już od powrotu z maluszkiem ze szpitala kształtować w dziecku dobre nawyki związane ze snem. Ustalenie rytmu dnia oraz czasu drzemek jest tu najważniejsze. Pilnuj, aby sen dziecka codziennie odbywał się o ściśle określonych porach i trwał po tyle samo godzin. Malec przyzwyczai się do tego, a wtedy łatwiej będzie i jemu i wam :)
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.