Cyprysik – najlepsze odmiany do ogrodu
Obecnie znanych jest ponad 100 odmian cyprysika. Wybraliśmy dla Państwa jednak takie, które są najłatwiejsze w pielęgnacji, przy jednoczesnym efektownym wyglądzie:
- Cyprysik Lawsona 'Imbricata Pendula'. To bardzo pięknie prezentująca się odmiana ze względu na zwisające pędy. Dorasta do ok. 2 m wysokości. Początkowo ma uniesione gałęzie, które z czasem zaczynają się zwieszać w dół. Łuski tej odmiany cyprysika są ciemnozielone. Cyprysik Lawsona 'Imbricata Pendula' jest łatwy w uprawie.
- Cyprysik Lawsona 'Alumii'. Dorasta do ok. 3 m wysokości. Posiada srebrzysto-niebieskie łuski, a jego pokrój przypomina stożek.
- Cyprysik Lawsona ‘Bautchensis’. To bardzo ciekawa odmiana ze względu na swój pokrój. Początkowo przyjmuje formę kuli, by z czasem zmienić się w szeroki stożek. Dorasta zaledwie do 1 m wysokości.
- Cyprysik groszkowy ‘True Blue’. Odmiana wolno rosnąca – osiąga zaledwie 40 cm wysokości. Posiada formę kulistą lub jajowatą. Charakteryzuje się także intensywnym kolorem igieł, które przyjmują barwę srebrzysto-niebieską.
- Cyprysik nutkajski 'Aureovariegata'. Mniej znana, ale równie efektowna odmiana. Dorasta do 2 m wysokości. Posiada koronę stożkową i dwukolorową. Część pędów przyjmuje barwę kremową, a część – zieloną. Takie połączenie daje niesamowity efekt w ogrodzie.
Jak uprawiać cyprysiki w ogrodzie? Stanowisko i sadzenie
Uprawa cyprysików w ogrodzie jest stosunkowo łatwa i podobna do pielęgnacji cyprysów. Rośliny te należy sadzić w miejscach nasłonecznionych, w glebie bogatej w próchnicę oraz lekko zakwaszonej. Jeżeli pH gleby jest wyższe niż 7, lepiej zrezygnować z uprawy rośliny w tym miejscu. Cyprysiki są wrażliwe na zastoje wody – dlatego gleba musi być również przepuszczalna.
Cyprysiki sadzi się jesienią. Jeśli mają tworzyć żywopłot, powinniśmy zachować pomiędzy sadzonkami odstępy ok. 0,5 m. Dołek natomiast winien być 2 razy większy od bryły korzeniowej wybranej sadzonki. Do gleby, w której ma być posadzony cyprysik, warto dodać odrobinę kompostu lub długo działającego nawozu.
Cyprysik w ogrodzie: podlewanie i nawożenie
Jeżeli cyprysik ukorzenił się dobrze, wymaga podlewanie jedynie w czasie dłuższych okresów bez deszczu. Młode rośliny natomiast trzeba w pierwszych tygodniach po posadzeniu regularnie podlewać. Jeśli cyprysik jest uprawiany w doniczce, należy nawadniać go co ok. 2-3 dni.
Jeśli chodzi o nawożenie, cyprysiki nie wymagają wiele składników odżywczych. Warto jednak zasilić je na wiosnę i jesień dawką kompostu, który je wzmocni i zapewni lepszy wzrost. Regularne nawożenie jest z kolei konieczne w przypadku cyprysików w doniczkach. W tym przypadku należy nawozić je co ok. 4 tygodnie.
Przycinanie cyprysików – kiedy i w jaki sposób wykonywać?
Większość odmian cyprysików żywopłotowych wymaga regularnego przycinania. W zależności od tempa wzrostu, należy dokonywać cięcia 1 lub 2 razy do roku. Najlepszą porą na wykonanie tego zabiegu jest wiosna lub jesień. Nie można przycinać cyprysików zimą podczas mrozów. Warto pamiętać, że cyprysiki nie lubią głębokiego cięcia. Dlatego formując krzewy trzeba skracać pędy w taki sposób, aby zachować na nich zieleń.
Uwaga! Cyprysiki wydzielają szkodliwe dla zdrowia olejki! Jeżeli w ogrodzie będą obecne małe dzieci lub zwierzęta domowe, lepiej zrezygnować z sadzenia tej rośliny.
Czym różni się cyprys od cyprysika?
Cyprys i cyprysik należą do tej samej grupy botanicznej oraz mają bardzo podobne ulistnienie. Oba gatunki posiadają liście zimozielone i łuskowate. Są jednak między tymi dwiema roślinami bardzo wyraźne różnice.
Cyprysy to drzewa, podczas gdy cyprysiki mają często formę krzewów. Cyprysy posiadają duże, kuliste lub jajowate szyszki o długości sięgającej 4 cm. Z kolei cyprysiki wytwarzają szyszki o średnicy 6-12 mm. Kolejna ważna różnica co odmienne wymagania klimatyczne.