Choroba limonkowa: na czym polega? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Choroba limonkowa: na czym polega?

Choroba limonkowa: na czym polega?

Autor zdjęcia/źródło: Limonka i słońce to niebezpieczny duet @Pixabay

W czasie upałów chętnie sięgamy po cytrusy. Sok z pomarańczy albo kilka plasterków limonki w wodzie poprawiają samopoczucie i orzeźwiają organizm. Dlaczego okazują się niebezpieczne dla zdrowia?

Owoce cytrusowe mają mnóstwo zalet. Przynoszą nie tylko orzeźwienie, ale kojarzą się z tropikami oraz są pysznym dodatkiem aromatycznym do potraw i napojów. Zawierają wiele cennych witamin. Jednak okazuje się, że cytrusy mają swoją ciemną stronę. Na przykład sok z limonki i słońce mogą być przyczyną groźnych oparzeń i blizn.

Fitofotodermatoza, czyli choroba limonkowa

Fitofotodermatoza, to reakcja chemiczna, która powoduje, że skóra człowieka staje się bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Inaczej mówiąc, choroba limonkowa jest wywoływana przez związki fotosyntetyczne występujące m. in. w owocach cytrusowych, takich jak limonka, pomarańcza, pomelo i cytryna. Dokładnie tę samą chorobę wywołuje barszcz Sosnowskiego, tylko z jeszcze bardziej nasilonymi następstwami. Objawami są poparzenie, nawet II stopnia, zaczerwienienie, świąd, a nawet charakterystyczne pęcherze w miejscu oparzenia. Skóra po kontakcie z sokiem pochodzącym z cytrusów (najsilniej działa sok z limonki, stad nazwa choroba limonkowa), a następnie wystawiona na słońce, staje się nawet do 10 razy bardziej wrażliwa. Efekt, w postaci oparzenia pojawia się po około 24 godzinach od ekspozycji skóry na słońce. Nawet mała dawka promieni ultrafioletowych może spowodować dotkliwe oparzenie, którego skutkiem będą blizny przez kilka lat.

Jeśli zauważysz u siebie objawy oparzenia, jak najszybciej udaj się do lekarza. 

Kiedy najłatwiej o chorobę limonkową?

Upały sprzyjają przygotowywaniu soków owocowych z cytrusów. Pamiętaj, żeby przed wyjściem na słonce umyć dokładnie ręce i ewntulnie inne części ciała, które mogły mieć kontakt z sokiem. Do dotkliwego oparzenia wystarczy kilka kropli, które prysnęły na twarz podczas wyciskania soku. 

Szczególnie uważaj na dzieci. Ostatnio, głośna była historia małego chłopca, który niechcący oblał się sokiem. Następnie przebywał na słońcu i doznał oparzeń!

Inne rośliny, które mogą być przyczyną fitototodermatozy

Istnieje kilkanaście gatunków roślin, które mają podobne właściwości do limonki. Są to:

  • barszcz Sosnowskiego,
  • arcydzięgiel,
  • dziurawiec,
  • liście selera naciowego,
  • liście pietruszki,
  • bergamota,
  • ruta,
  • fasola.

Uważajmy więc chodząc boso po łące czy nad brzegiem rzeki, zwłaszcza w słoneczne, upalne dni.

>> Czytaj też: 

Użądlenie osy u dziecka – co robić?