Opublikowany przez: Familiepl 2022-07-28 14:47:22
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Mathilde Langevin on Unsplash
Szczepienia na koronawirusa od początku wzbudzają emocje u zwykłych osób, ale też są obiektem zainteresowania naukowców. Niedawno zajęli się oni zaburzeniami menstruacyjnymi, na jakie skarżyło się wiele kobiet zaszczepionych na koronawirusa.
W 2021 r. wiele kobiet zaczęło zgłaszać, że po zaszczepieniu SARS-CoV-2 doświadczyły nieoczekiwanego krwawienia miesiączkowego. Dlatego w badaniu prowadzonym wspólnie przez kilka ośrodków naukowych i instytucji naukowych ze Stanów Zjednoczonych, zbadano to pojawiające się zjawisko zmienionych wzorców krwawień miesiączkowych na próbie kobiet obecnie i wcześniej miesiączkujących za pomocą ankiety internetowej.
Wyniki badań wskazały, że 42% kobiet z regularnymi cyklami miesiączkowymi krwawiło bardziej niż zwykle, podczas gdy 44% nie zgłosiło żadnych zmian po zaszczepieniu na koronawirusa.
Natomiast wśród respondentek, które zazwyczaj nie miesiączkują, 71% osób stosujących długo działające odwracalne środki antykoncepcyjne, 39% osób przyjmujących hormony potwierdzające płeć i 66% osób po menopauzie zgłosiło przełomowe krwawienie.
Naukowcy wskazują, że zwiększone lub nowo pojawiające się krwawienie było istotnie związane z wiekiem, a także ogólnoustrojowymi skutkami ubocznymi szczepionki (gorączka i/lub zmęczenie), historią ciąży lub porodu oraz pochodzeniem etnicznym. Stwierdzono, że zmiany w krwawieniach miesiączkowych nie są rzadkie ani niebezpieczne, ale należy na nie zwrócić uwagę i uważnie się obserwować.
żródło: science.org
CZYTAJ TEŻ >> Jak zrobić buraczki na zimę? Dobre źródło żelaza i witamin
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.