BADANIA Stres młodych rodziców nie jest dobry dla rozwoju dziecka! - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

BADANIA Stres młodych rodziców nie jest dobry dla rozwoju dziecka!

BADANIA Stres młodych rodziców nie jest dobry dla rozwoju dziecka!

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash

Wczesne rodzicielstwo bywa stresujące. Badacze odkryli, że ma to wpływ na rozwój dziecka.

Rodzicielstwo bywa stresujące, a jeśli do tego dochodzą problemy dnia codziennego – dla niektórych może to być sporo. Okazuje się jednak, że to, czy jesteśmy zestresowanymi rodzicami i jak radzimy sobie z problemami we wczesnym rodzicielstwie, ma spory wpływ na zachowanie i problemy naszych dzieci w wieku przedszkolnym.

Zestresowany rodzic = problemy u dziecka?

W Toronto, za pośrednictwem TARGet Kids! sieć badawcza oparta na praktyce podstawowej opieki zdrowotnej, przeprowadzono ciekawe badanie dzieci w wieku przedszkolnym rekrutowanych z 9 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. W badaniu wzięło udział 148 małych dzieci w wieku 36 do 47 miesięcy i ich rodziców. Stres u rodziców natomiast mierzono w 0-16 miesiącu życia dziecka, za za pomocą skróconego formularza Parent Stress Index, PSI-SF.

Dzieci były badane na podstawie zgłoszonych przez rodziców problemów ze zdrowiem psychicznym dzieci i odbywało się to za pomocą przedszkolnego kwestionariusza mocnych stron i trudności, całkowitego wskaźnika trudności.

Celem badania była ocena związku między stresem rodzicielskim w okresie niemowlęcym a problemami ze zdrowiem psychicznym u 3-letnich dzieci.

Wyniki badania okazały się bardzo interesujące, bo okazało się, że zdrowe dzieci w wieku przedszkolnym, których rodzice zgłaszali stres rodzicielski w okresie niemowlęcym, miały 2 razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym w wieku 3 lat.

Dzieci zestresowanych rodziców mają więcej problemów rozwojowych

Badacze zauważyli, że poziom stresu u rodzica wpływa negatywnie na rozwój dziecka i zwiększa możliwość wystąpienia u niego problemów psychologicznych w wieku przedszkolnym (3 lat).

Rodzice w stresie są mniej zaangażowani, bardziej drażliwi i zdystansowani w stosunku do swoich małych dzieci. A Pozytywne doświadczenia więzi i interakcje między rodzicem a dzieckiem, szczególnie we wczesnych latach, mają fundamentalne znaczenie dla budowania kompetencji, które wspierają rozwój małego człowieka.

Brak wczesnej opieki rodzicielskiej, negatywny stosunek rodziców lub ich nadmierna reaktywność mogą wpływać na rozwój emocjonalny i behawioralny u dzieci i mieć szkodliwe długoterminowe konsekwencje: trudności przystosowawcze (np. trudności społeczno-emocjonalne i rówieśnicze) oraz zwiększone ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym i nadużywaniem substancji psychoaktywnych, które wzrasta wraz z wiekiem.

Badacze zauważają też, że nadmierny stres rodzica może też potęgować pojawiające się problemy z zachowaniem u dziecka, poprzez brak właściwej i bliskiej reakcji na nie.

źródło: https://bmcpublichealth.biomedcentral.com

CZYTAJ TEŻ >> Co pyli w czerwcu? Zobacz kalendarz pylenia na ten miesiąc