Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2016-09-30 15:15:19
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne
Atopowa skóra maluchów nie przepada za częstymi i długimi kąpielami. Dzieci z AZS powinno się kąpać tylko raz dziennie i nie dłużej niż 15 minut. Dobrze, aby woda w wanience nie była zbyt gorąca. Idealna temperatura wody równa się temperaturze ciała. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień, warto dodać do wody preparat nawilżający (emolient). Specjaliści zalecają również kąpiele w płatkach owsianych lub krochmalu. Szczególnie ten ostatni korzystanie wpływa na podrażnioną skórę dziecka. Po kąpieli ciało dziecka należy delikatnie osuszyć (bez silnego pocierania ręcznikiem), a następnie od razu nałożyć na skórę preparat natłuszczający.
Kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry atopowej powinny spełniać ostre kryteria. Przede wszystkim nie mogą wywoływać podrażnień, dlatego też powinny być hipoalergiczne, bezzapachowe i pozbawione uczulających barwników. Dziecku z atopowym zapaleniem skóry nie pomoże zwykły krem czy balsam do ciała. Skóra atopowa wymaga natłuszczania emolientem - specjalnym preparatem, który pomaga wytwarzać na skórze film lipidowy zabezpieczający ją przed nadmierną utratą wody i wzmacniający barierę lipidową. Stosowanie emolientów wpływa na nawodnienie skóry i redukcję świądu oraz uzupełnia niedobory lipidów. Emolienty mają właściwości silnie nawilżające i natłuszczające, dzięki czemu odbudowują płaszcz lipidowy delikatnej i wrażliwej skóry maluszka.
Odpowiednia pielęgnacja atopowej skóry dziecka to jedno. Ważne jest również to, w co ubieramy maleństwo. Nieodpowiednie ubranka mogą jeszcze bardziej podrażniać skórę i tylko nasilać dokuczliwy świąd. Maluch, który cierpi na AZS nie może nosić byle czego - także po domu. Warto kupować ubranka wykonane z naturalnych materiałów, np. 100% bawełny. Skóra musi cały czas oddychać, a tylko naturalne materiały zapewnią swobodną cyrkulację powietrza. Ubranka, które mają bezpośredni kontakt z chorą skórą, powinny być pozbawione jakichkolwiek szwów, które mogłyby dodatkowo drażnić i powodować dyskomfort. Może wydawać się to śmieszne, ale oprócz składu ubranek, liczy się także ich kolor. Wiele dzieci źle reaguje na barwniki używane do barwienia tkanin, dlatego na bieliznę i warstwę przy skórze wybieramy wyłącznie białe, niebarwione ubranka. Trzeba też pamiętać, aby nie ubierać malca za ciepło, bo przegrzanie skóry może dodatkowo podrażniać i przyczyniać się do silnego świądu. Niektórzy lekarze zalecają, aby w ciepłe dni zakładać dziecku koszulki z długim rękawem i długie spodnie tak, aby nie narażać chorej skóry na podrażnienia, działanie słońca, wiatru i ukąszenia owadów. Oczywiście należy jednocześnie zadbać, aby ubranka te były lekkie i przewiewne.
Pranie ubrań dziecka z AZS ma także istotny wpływ na ogólną kondycję skóry. Rzeczy dziecka należy prać często i systematycznie, gdyż tłuste maści i kremy bardzo często osadzają się nie tylko na skórze, ale i na tkaninach. Również nowe ubrania i nową pościel należy zawsze wyprać przed pierwszym użyciem. Ale uwaga! Rzeczy, które mają kontakt ze skórą małego atopowca nie powinny być prane w byle czym. Do prania należy używać wyłącznie starannie wyselekcjonowanych preparatów - takich, które nie powodują podrażnień skóry. Lepsze od proszków są płyny do prania, ponieważ lepiej niż proszek wypłukują się z ubrań, a co za tym idzie, mniej podrażniają. Na zakazanej liście znajdują się detergenty mocno pachnące.
Najlepszym wyborem są środki z obniżoną ilością detergentów. Obecnie numerem jeden jest LOVELA płyn do prania. Potwierdzeniem jakości płynu marki LOVELA jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. Warto w tym miejscu dodać, że LOVELA płyn do prania (do kupienia tutaj: http://www.okazje.info.pl/ceny/lovela/dom-i-ogrod/zele-do-prania/) nie tylko skutecznie pierze dziecięce ubranka i pościel, ale także zmniejsza podrażnienia i skutecznie wspomaga pielęgnację skóry atopowej. Ten hipoalergiczny środek jest na tyle bezpieczny, że spokojnie można w nim prać rzeczy niemowlaka - nawet od pierwszych dni jego życia. A co z płynami do płukania tkanin? Wiele źródeł zdecydowanie odradza stosowanie takich płynów ze względu na osadzanie się ich pozostałości na tkaninach i wynikające z tego podrażnienia skóry. Jeśli już zdecydujecie się na użycie płynu do płukania, zadbajcie o wielokrotne, a więc dokładne wypłukanie ubrań w czystej wodzie.
78.9.*.* 2017.12.19 10:12
ja używam płynu do prania Bebble i naszych chłopaków nie uczula i co ważne dopiera wszystko
109.231.*.* 2017.02.21 18:29
Ja przede wszystkim rzeczy dziecka zawsze piorę oddzielnie, w niemieckich listkach specjalnie opracowanych i przebadanych - smart Eco Wash 2 w 1. Płynu nie używam bo listki działają tez zmiękczająco. Według mnie to najdelikatniejszy środek ze wszystkich, które stosowałam.
87.206.*.* 2017.01.08 21:23
Ostatnio często w kontekście AZS słyszę o Clovin II Septon. Znacie ten proszek? Możecie się wypowiedzieć czy naprawde jest dobry przy chorobie?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.