300 plus 2021: Dobry Start na nowych zasadach TERMINY - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

300 plus 2021: Dobry Start na nowych zasadach TERMINY

300 plus 2021: Dobry Start na nowych zasadach TERMINY

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Element5 Digital on Unsplash

Od 1 lipca rusza program wsparcia dla uczniów 300 plus, czyli Dobry Start, który zmienia w tym roku zasady funkcjonowania oraz terminy składania wniosków i wypłat. Zobacz więcej!

Rządowy program Dobry Start przysługuje na wszystkie uczące się dzieci do 20 roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do 24 roku życia.

Z programu Dobry Start korzysta obecnie ponad 4,4 mln. dzieci, a świadczenie przyznawane jest niezależnie od wysokości dochodów w rodzinie. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zamierza wprowadzić w programie zmiany, które przyniosą do budżetu oszczędności, a do tego usprawnią przekazywanie dofinansowania z programu.

- Proponowane zmiany w zakresie podmiotu obsługującego świadczenie oraz formy jego dystrybucji spowodują znaczącą redukcję kosztów obsługi. W niniejszym projekcie zakłada się określenie kosztów obsługi jako 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń – informuje ministerstwo.

Jakie zmiany w programie 300 plus w 2021?

W przygotowanym rozporządzeniu znalazł się zapis, że środki, które dotychczas można było odebrać np. przekazem pocztowym, będą wypłacane jedynie na rachunek bankowy jednego z rodziców lub opiekunów.

Obsługę nad programem przejmuje ZUS, który również będzie odpowiedzialny za system wypłat i składania wniosków. Zmieni się tez proces składania wniosków – mają być one wyłącznie składane przez system teleinformatyczny ZUS, a nie jak do tej pory również w formie papierowej.

Dobry Start 2021: Komu przysługuje 300 plus?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

CZYTAJ TEŻ >> Ile snu potrzebujemy w zależności od wieku? Zobacz!